Takav sustav značio bi da bi se elektro-energetskim kompanijama plaćala i dostupnost njihovih proizvodnih kapaciteta u razdobljima najveće potražnje a ne samo proizvedena struja, pri čemu bi francusko-njemački sustav proširio takvu ideju na obje zemlje.
Francuska već krenula s uspostavom svojevrsnog tržišta kapaciteta kako bi osigurala dostatne količine električne energije koja bi bila dostupna u razdobljima iznimno velike potražnje, poput natprosječno hladnih zimskih mjeseci.
Njemačko industijsko udruženje (BDEW) objavilo je također kako novi sustav tržišta električne energije treba uspostaviti najkasnije do 2015. godine, kako bi se olakšao prijelaz na veći udio obnovljivih izvora energije, no vlada u Berlinu zasad ne poduzima ništa.
"Pozivam vas da u Parizu i Berlinu na visokoj razini bude uspostavljena radna skupina za upravljanje koja bi istražila izvedivost usklađivanja sustava poticaja za navedene kapacitete", kazao je Johannes Teyssen, izvršni direktor E.ON-a na konferenciji u Parizu posvećenoj elekričnoj energiji.
"Vjerujem da su Francuska i Njemačka međusobno blisko povezane... te dvije zemlje mogu stvoriti okvir za bolji energetski sustav", kazao je Teyssen sudionicima konferencije. Dodao je da bi se naknadno i ostale europske zemlje mogle priključiti tom okviru.
Teyssen je član skupine čelnika 10 elektro-energetskih kompanija koje predstavljaju polovinu europskih kapaciteta za proizvodnju električne energije a pozivaju Europsku uniju da usvoji reforme kako bi se spriječili prekidi opskrbe energijom i kako bi se pomoglo prezaduženom sektoru da se prilagodi potražnji.
"Potrebna nam je reforma europskog tržišta električne energije. Smatram da bi tržišta kapaciteta i tržište dozvolama za emisije (ETS) mogle biti dvije najbliže polazišne točke", zaključio je čelnik E.ON-a.
Europska komisija upozorila je međutim u nacrtu smjernica u koji je u ponedjeljak imao uvid Reuters da bi novac poreznih obveznika trebao biti korišten samo u krajnjoj nuždi, i to za pomoć posrnulim elektro-energetskim kompanijama da održe pričuvne kapacitete za električnu energiju, odnosno tržište kapaciteta.