Rastuća potražnja u Kini i Indiji gurnut će ugljen ispred nafte budući da će se dvije azijske sile morati osloniti na nešto jeftinije gorivo. U Sjedinjenim Američkim Državama, Europi i ostatku Azije potražnja će ostati nepromijenjena, ističu u Woodmacu.
Očekuje se da će do kraja desetljeća globalna potrošnja za ugljenom porasti za 25 posto, na 4.500 milijuna tona ekvivalenta nafte, i premašiti potražnju za naftom koja bi u promatranom razdoblju trebala dosegnuti 4.400 milijuna tona, objavio je Woodmac u prezentaciji na na Svjetskom energetskom kongresu.
"Kineska potražnja za ugljenom gotovo će sama pokrenuti uzlet ugljena na poziciju dominantnog globalnog goriva", rekao je William Durbin, predsjednik globalnih tržišta u Woodmacu.
"Za razliku od alternativnih izvora energije, ugljena ima u izobilju i pristupačan je", dodao je.
Kina je već sada vodeći potrošač a do kraja desetljeća na tog će azijskog diva otpadati dvije trećine rasta globalne potrošnje ugljena. Polovica kineskih kapaciteta za proizvodnju električne energije koji će biti izgrađeni između 2012. i 2020. bit će termoelektrane na ugljen, navode u Woodmacu.
Kina nema alternativu ugljenu s obzirom na ograničenu domaću proizvodnju plina i uvoz ukapljenog prirodnog plina (LNG) koji je skuplji od ugljena, rekao je Durbin.
"Obnovljivi izvori energije ne mogu pružiti dovoljno stalne energije. Time ugljen ostaje primarni izvor energije", tumači on.