Mao, kojega velik dio stanovništva još doživljava kao kineskog "velikana", rođen je 26. prosinca 1893. u Shaoshanu, u središnjoj pokrajini Hunanu.
Grad Xiangtan, na čijem je području Shaoshan, izdvojio je 15,5 milijarda juana (1,87 milijarda eura) za šesnaest projekata povezanih s tim događajem, piše list Changshaski.
Među većim projektima su gradnja infrastrukture poput autocesta i željezničkih postaja za superbrze vlakove te jedno turističko središte i obnova bivše Maove rezidencije.
Vijest o iznosu troškova potaknula je žestoke reakcije na kineskom internetu, u prilikama kada komunistički čelnici pokazuju spremnost da se bore protiv rasipanja državnog novca.
"Koliko bi stajalo da se počnu rješavati problem onečišćenja?", upitao je korisnik Sina Weiba, prve usluge mikrobloga u zemlji. "Koliko bi stajalo pružanje zdravstvenog osiguranja? Koliko bi stajalo da studentima u siromašnim krajevima osigurate objed?"
"Ne mogu vjerovati da toliko novca troše za jednog pokojnika, i to spornog", dodao je.
"Gospodarsko stanje u Xiangtanu nije dobro, mnogi zaposlenici u državnim tvrtkama ostali su bez posla", rasrdio se drugi korisnik interneta upitavši "Kome ti čelnici u Xiangtanu zapravo služe?"
Za tu prigodu predviđeni su i zabavni sadržaji, pa tako i velika kulturna priredba, državno natjecanje u biciklizmu i izložba fotografija.
Približavanje obljetnice potaknulo je jednog proizvođača maotaija, bezbojne rakije na bazi žitarica, da za tu prigodu pusti na tržište 12.000 boca posebno kvalitetnog pića.