U Maleziji je oprema RIZ Odašiljača godinama u upotrebi, gdje uspješno odolijeva vlažnoj klimi koja vlada u toj zemlji, kaže Marić.
Dodaje da su Malezijci kontaktirali RIZ odašiljače te očekuje sklapanje novog ugovora s Malezijskom radiotelevizijom o osposobljavanju nekoliko odašiljačkih stanica.
Dodaje da vrijednost novih ugovora ovisi o paketu opreme koja prati odašiljače, a kreće se od nekoliko stotina do nekoliko milijuna eura po odašiljaču.
Slično je i u Australiji kojoj treba suvremena, digitalna oprema za radijsko emitiranje. Kao i u Maleziji, RIZ-ovi odašiljači instalirani prije Domovinskog rata normalno rade pa su dobra preporuka za sklapanje novih poslova, kaže Marić.
Pored toga, RIZ odašiljači računaju i na proboj u području digitalne televizije, širokopojasnog interneta, digitalizaciji radija te digitalne infrastrukture za javni sektor (e-zdravstvo, e-uprava i sl.) što mogu ponuditi u konzorciju s nekoliko svjetskih tvrtki iz Kanade i Njemačke.
Marić najavljuje kako će RIZ odašiljači vjerojatno u dogledno vrijeme, zajedno s s partnerima iz konzorcija, ući u projekte takve vrste u jednoj od zemalja jugoistočne Europe te u Pakistanu, Etiopiji i, možda, Nigeriji.
Marić naglašava da do sredine lipnja 2015. godine, 46 država mora dovršiti prijelaz s analogne na digitalnu televiziju, što je ogromna šansa za RIZ odašiljače.
Kaže da su to visokoprofitabilni projekti budući da su u njih uključene digitalne dividende za frekvencije koje će ostati slobodne i koje će se moći koncesionirati nakon ukidanja analognog televizijskog signala.