Washington će obustaviti isporuku velikih borbenih sustava i "financijsku pomoć vladi u očekivanju ostvarenja vjerodostojnog napretka na putu prema demokratski izabranoj civilnoj vladi", istaknula je u priopćenju glasnogovornica State Departmenta Jennifer Psaki.
Obustava američke vojne pomoći - vrijedne 1,3 milijarda dolara na godinu - kojoj se pridodaje 250 milijuna gospodarske pomoći, odnosi se na dopremu helikoptera Apache, raketa Harpoon i dijelova za jurišne tenkove A1/M1, dodaju američki čelnici.
Ova odluka je privremena, dodali su, ne rekavši kolika je točno vrijednost blokirane pomoći, nego naznačivši samo da je riječ o "stotinama milijuna dolara".
State Department neće prekinuti pomoć i nastavit će podupirati borbu protiv terorizma i uspostavu sigurnosti na Sinajskom poluotoku kao i područja "korisna egipatskom narodu kao što su školstvo, zdravstvo i razvoj privatnog sektora", dodala je Psaki.
Nakon 3. srpnja i svrgavanja predsjednika Mohameda Mursija te represije koja je uslijedila, uprava predsjednika Baracka Obame je izložena pritisku da smanji pomoć koju svake godine šalje Kairu. Washington je sredinom kolovoza otkazao zajedničke vojne vježbe s Egiptom i odgodio isporuku četiriju borbenih zrakoplova F-16 egipatskoj vojsci.
SAD nikada nije Mursijevo svrgavanje nazvao "državnim udarom" - zbog čega bi zakonski morali prekinuti svaku pomoć - nego su osudili "žalosnu" represiju, zatražili ukidanje izvanrednog stanja i organiziranje demokratskih izbora 2014.
SAD je Egiptu poslao pomoć vrijednu milijarde dolara otkako je zemlja 1979. potpisala mirovni ugovor s Izraelom, želeći tako osigurati poštovanje tog ugovora, ali i prvenstvo pristupa Sueskom kanalu i suradnju domaćih vlasti u suzbijanju terorizma.