ZAGREB - Hrvatski predsjednik Ivo Josipović u četvrtak putuje u prvi službeni posjet papi Franji, a očekuje se da će tim posjetom potvrditi kontinuitet dobrih odnosa Hrvatske sa Svetom Stolicom. Razgovarat će i o stanju u Hrvatskoj i u regiji, potvrđeno je u srijedu iz ureda predsjednika. Osim s papom, Josipović će razgovarati i s državnim tajnikom Svete Stolice Tarcisiom Bertoneom kojemu je papa Franjo krajem kolovoza imenovao nasljednika nadbiskupa Pietra Parolina koji stupa na dužnost samo pet dana poslije, 15. listopada. Josipović će u Vatikanu održati i predavanje o moralu i politici u tranzicijskoj Hrvatskoj. Govorit će o tome kako politika mora biti bliska moralnim načelima želi li biti bliska ljudima. Ovo je prvi službeni posjet hrvatskoga predsjednika papi Franji, ali njih su se dvojica upoznala u ožujku kad je Josipović bio na inauguralnoj svečanosti kojom je argentinski kardinal Jorge Mario Bergoglia (76) preuzeo dužnost čelnika Katoličke crkve. Hrvatski predsjednik kazao je tada da je svečanost bila iznimno dostojanstvena, te da je s novim papom razmijenio nekoliko riječi. "Posebice bih istaknuo riječi Pape koji poziva da u sebi nađemo ljudskost, da budemo solidarni i podijelimo brigu s onima kojima je to potrebno", rekao je tada Josipović novinarima. Predsjednik Josipović s papom će izmijeniti darove. Josipović će papi dati reprint Časoslova opatice Čike, najstarijeg osobnog molitvenika, izrađenog oko 1066. u zadarskom skriptoriju sv. Krševana za Čiku, poglavaricu benediktinskoga samostana sv. Marije. Za Čiku se drži da je bila sestra hrvatskoga kralja Petra Krešimira IV. Original molitvenika čuva se u oksfordskoj biblioteci Bodleiani. Papa će od hrvatskoga predsjednika dobiti još i čipku od agave sestara benediktinki s Hvara. Jedino one u Hrvatskoj izrađuju takvu čipku koja se razlikuje od paške ili lepoglavske. Vjernici su u Zadru 2003. tadašnjem papi Ivanu Pavlu II. darovali Časoslov opatice Čike i pašku čipku.
CHICAGO - Čini se da su Amerikanci sve sitiji posljedica na svakodnevni život proračunske blokade u Washingtonu, zatvaranja rezervata divljih životinja usred sezone lova pa sve do otkazivanja vjenčanja i drugih svečanosti. Prema ispitivanju Gallupa objavljenom u ponedjeljak, stopa odobravanja Kongresa pala je za 11 posto te se sada nalazi samo jedan bod iznad najniže stope odobravanja svih vremena, dosegnute prošle godine. Velika većina od 70 posto ispitanika već prvih je dana djelomične blokade središnje administracije, započete 1. listopada kad nije postignut sporazum u Kongresu za izglasavanje proračuna za 2014., ocijenila je da je blokada "velik" problem. To je puno više od 56 posto ispitanika koje je Gallup intervjuirao na istu temu usred prethodnog djelomičnog zatvaranja javnih službi 1995.-1996. U odsustvu poboljšanja na vidiku u Washingtonu, mediji nižu reportaže koje opisuju frustracije Amerikanaca na četiri strane zemlje. Bilo je veterana Drugog svjetskog rata koji su probili policijski kordon sigurnosti pri zatvaranju memorijalnog centra u njihovu čast u Washingtonu. Zna se i za kašnjenja u eksperimentalnom liječenju pacijenata s rakom, među kojima brojne djece. Čita se i o plaču mladih žena čije vjenčanje se trebalo održati u prirodi a otkazano je zbog zatvaranja nacionalnih parkova. Ili pak pritužbe lovaca razočaranih zbog zatvaranja njihovih omiljenih lovišta prvog dana početka sezone. I, najnovija posljedica u nizu od utorka: obitelji pet vojnika ubijenih u Afganistanu tijekom vikenda neće moći primiti financijsku pomoć za pokrivanje troškova pokopa. Najveća frustracija za Amerikance je što zastupnici u Kongresu i dalje primaju plaće tijekom cijelog tog razdoblja, za razliku od 500.000 dužnosnika trenutno na prisilnom godišnjem bez plaće.
SEUL - Sjevernokorejski čelnik Kim Jong-Un zamijenio je gotovo polovicu visokih dužnosnika u zemlji radi jačanja kontrole nad državnim aparatom, piše u službenom južnokorejskom izvješću objavljenom u utorak. Ta je smjena pogodila 97 od 218 kadrova na vrhu vojske, Komunističke stranke i vlade, ističe taj dokument južnokorejskog ministarstva ujedinjenja. Čelnik iz Pjongjanga često je koristio postupak "otkaz i promjena" u pokušaju boljeg kontroliranja vojske, ističe ministarstvo. "To ukazuje na to da je Kim uspio ostvariti dinastičku sukcesiju brže nego se predviđalo", kazao je Yang Moo-Jin, profesor sjevernokorejskih studija na sveučilitu u Seulu. Po njemu, Kim je zamijenio dužnosnike imenovane u vrijeme njegova oca, kojega je naslijedio krajem 2011., mlađim osobama, njemu lojalnima.
BAKU - Predsjednički izbori u naftom bogatoj bivšoj sovjetskoj republici Azerbajdžan započeli su u srijedu ujutro kada su se otvorila birališta širom zemlje a prvi nepotpuni rezultati, prema najavi središnjeg izbornog povjerenstva očekuju su ubrzo nakon zatvaranja birališta. Radi se o šestim predsjedničkim izborima od neovisnosti na kojima se očekuje pobjeda sadašnjeg predsjednika Ilhama Alijeva, kojemu će to biti treći petogodišnji mandat zaredom. Alijev je vlast preuzeo 2003. nakon smrti svojeg oca Hejdara, koji je vladao od 1993. Nijedni izbori u 20-godišnjoj vladavini obitelji Alijev nisu bili ni blizu međunarodnim standardima pravednosti i transparentnosti. Dvije glavne oporbene stranke istaknut će prvi put zajedničkog kandidata, no azerbajdžanski i međunarodni promatrači smatraju da to neće utjecati na ishod izbora. Predsjednik Ilham Alijev promijenio je 2009. ustav kako bi se mogao kandidirati za treći mandat. Alijev ima veliku medijsku prednost jer svi važniji državni i privatni televizijski kanali otvoreno podržavaju vladu. Aktivisti za ljudska prava prijavili su veliko povećanje broja uhićenih novinara i oporbenih aktivista u mjesecima koji su prethodili izborima. Njihov broj porastao je sa 60 u siječnju na 142 do kraja rujna, po Azerbajdžanskom klubu za ljudska prava.