Smijenjeni gradonačelnik, ujedno i predsjednik najjače oporbene Demokratske stranke (DS), Dragan Đilas prvi put se nakon smjene obratio javnosti pozvavši svoje političke protivnike da "ne vade mač iz korica" i da se vrate načelima demokracije.
"Iako vjerujem da moj apel neće uroditi plodom, imam obvezu apelirati da svi u čijim rukama je mač, kako to oni kažu, ne vade mač iz korica, jer to nije dobro, već da se vrate demokratskom načinu mišljenja", rekao je Đilas na tiskovnoj konferenciji.
Đilas je sugerirao kako je "u ovom trenutku važno čuvati ugled institucija" ustvrdivši da su zastupnici koji nisu iz vladajuće Srpske napredne stranke (SNS), a glasovali su za njegovu smjenu, morali pokazivati glasačke listiće da bi se vidjelo kako su glasovali. Ustvrdio je da će, ne bude li njegov poziv prihvaćen, "Srbija nastaviti putem kojim je krenula, a za koji malo tko zna gdje se završava".
Nekadašnji predsjednik DS-a, a danas zastupnik ove stranke u državnom parlamentu i predsjednik Političkog savjeta DS, Dragoljub Mićunović smjenu Đilasa ocijenio je kao "politički motiviranu" i ukazao na samovolju vođe SNS i vicepremijera Aleksandra Vučića.
Komentirajući za B92 Đilasovu izjavu da je u Srbiji na djelu uvođenje diktature jednog čovjeka, Mićunović je rekao da postoje određeni i očigledni oblici samovolje, ali da vođa SNS nema moć biti diktator, jer ima oporbu i u koaliciji i društvu. Nije riječ o tome da Vučić "osobno hoće biti diktator, nego da se pomoću straha stvara određena vrsta tiranije pojedinih novina koje drže u strahu oporbu" i to je "jedna vrsta diktature nad slobodom i osjećajima ljudi", rekao je.
Mićunović je ustvrdio da u Srbiji postoji nevjerojatna situacija da tisak najavljuje "tko će biti pozvan na saslušanje i za koliko je milijuna odgovoran", što po njegovoj ocjeni "predstavlja zastrašivanje ljudi i kršenje ljudskih prava". "Imamo odlučivanje preko medija, privođenja ljudi, što je suspendiranje institucija na neki način", ocijenio je Mićunović i naglasio kako će DS raditi na tome da "oslobodi ljude od straha".
Uhićenje pojedinih članova i dužnosnika DS, po Mićunovićevim riječima, sama po sebi ne znače ništa, jer "mnoge ljude privedu pa puste ili im se sudi pa budu oslobođeni". "O nečemu možemo govoriti tek na osnovi pravomoćne presude, a ovdje kad nekog pozovu za svjedoka, on je već u tisku označen kao kriminalac. To je ozračje straha", istaknuo je Mićunović.
Nakon smjene Dragana Đilasa, Liberalno demokratska partija (LDP) Čedomira Jovanovića, nastala kao jedna od frakcija DS nakon ubojstva Zorana Đinđića, zatražila je izvanredne lokalne izbore u Beogradu, ocijenivši kako je to jedini način da se iziđe iz političke krize u koju je grad "uvukla republička vladajuća koalicija". U LDP-u kažu da bi izbore "trebalo odmah raspisati". Predsjednik beogradskog odbora LDP-a Mladen Bašić na tiskovnoj konferenciji je ocijenio da se u Skupštini Beograda tijekom rasprave o smjeni Đilasa "nije mogao vidjeti nijedan normalan i opravdan politički argument" istaknuvši da oni koji su smijenili Đilasa nisu ponudili slijed poteza što će se sve dalje događati u Beogradu i kako će funkcionirati gradske institucije.
Dragan Đilas smijenjen je u utorak na tajnom glasovanju, a od 110 zastupnika Skupštine Beograda, 60 ih je glasovalo "za". Većinu za smjenu gradonačelnika osigurali su njegovi dojučerašnji koalicijski partneri u gradskom parlamentu - socjalisti (SPS) premijera Ivice Dačića i koalicija koju okuplja SPS - jedinstvena Srbija i stranka umirovljenika (PUPS) te oporbene Srpska demokratska stranka Vojislava Koštunice.
Đilas je trenutačno u tzv. tehničkom mandatu, njegova smjena istodobno znači i pad gradske vlade, dok za izbor novog gradonačelnika aktualni saziv Skupštine ima 30 dana.
Ako u tom roku ne bude sazvana nova sjednica gradskog parlamenta i ne bude izabran novi gradonačelnik, uvodi se privremena uprava koju imenuje vlada, odnosno privremeno vijeće od pet članova koje upravlja gradom. To vijeće obnašat će funkciju gradonačelnika dva mjeseca, nakon čega se raspisuju izbori.