ZAGREB - Hrvatski premijer Zoran Milanović i predsjednik Europske komisije (EK) Jose Manuel Barroso telefonski su razgovarali u srijedu navečer o sporu nastalom oko primjene europskog uhidbenog naloga, odnosno slučaju 'lex Perković', doznaje se u četvrtak iz EK kojoj je hrvatska vlada u međuvremenu uputila i 'non-paper' u kojem se žali na odnos prema Hrvatskoj i tvrdi da za sankcije nema razloga, jer namjerava ispuniti sve obveze iz europskog uhidbenog naloga. U razgovoru Milanovića i Barrosa dogovoreno je da se nastave napori kako bi se pronašlo rješenje za izlaz iz te situacije, rekla je glasnogovornica EK-a Pia Ahrenkilde Hansen. Prema vladinu "non paperu", Banski dvori su očekivali da će se problem oko uhidbenog naloga riješiti kroz preporuke i sugestije Komisije, a ne postupcima koji se nikada nisu koristili protiv neke članice Unije za tu vrstu neusklađenosti.
ZAGREB - Ne postoji nikakva druga opcija za Hrvatsku u slučaju "lex Perković" osim da svoje zakonodavstvo odmah uskladi s europskom pravnom stečevinom i primijeni ono što je potpisala u pristupnom ugovoru, izjavio je u četvrtak glasnogovornik Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj Martin Mayer. "Ovdje se radi o vladavini prava", rekao je Mayer, prenoseći riječi potpredsjednice Europske komisije Viviane Reding koja je u utorak u Bruxellesu kazala da je u potpunosti neprihvatljivo da promjena hrvatskog zakona o primjeni europskog uhidbenog naloga stupi na snagu tek sredinom sljedeće godine. Istaknuo je da Reding ima potporu cijele Komisije koja "ima mandat čuvati pristupni ugovor". "Ne postoji tu nikakva druga opcija", bio je jasan Mayer i podsjetio na riječi Reding da Hrvatska smjesta provesti zakon o europskom uhidbenom nalogu onako kako ga je i potpisala.
BERLIN - Njemački tiskani mediji u četvrtak su, u svojim komentarima na odluku Europske komisije o pokretanju mehanizama za eventualno uvođenje kaznenih mjera za Hrvatsku, pozdravili ovu mjeru i ističu potrebu ukazivanja novim članicama Europske unije na pravila koje su ulaskom u ovu organizaciju prihvatile. "Kada hrvatski premijer govori o tomu kako Hrvatska 'nije krpa za brisanje poda' to pokazuje jedno vrlo čudno shvaćanje smisla Europske unije", piše u svom komentaru "Saechsische Zeitung" iz Dresdena. "Mitteldeutsche Zeitung" iz Hallea ukazuje na to da bi slučaj Hrvatske trebao ostalima u regiji poslužiti kao primjer. "Hrvatska je prije nešto više od dva mjeseca trebala biti uzorom za ostale u regiji. Umjesto toga je postala zastrašujući primjer", piše dnevnik "Neue Westfaelische" iz Bielefelda. Dnevnik se pita i koji su motivi za ovakvo ponašanje službenog Zagreba jer, kako se navodi, "Perković nije narodni heroj" da bi njegovo izručenje moglo izazvati prosvjede građana. "Sada su na potezu Milanovićevi prijatelji koji bi ga trebali diskretno podučiti kako se držati pravila, a to je nešto što je trebao naučiti uoči ulaska u EU", kaže "Neue Westfaelische". "Mittelbayerische Zeitung" primjećuje kako su se njemačke vlasti prerano poveselile da će im nakon ulaska Hrvatske u Europsku uniju osumnjičeni za ubojstvo disidenata Josip Perković biti dostupan te se istodobno pita je li Hrvatska uopće bila zrela za ulazak u EU.
BEOGRAD - Pripadnik europske pravosudne misije na Kosovu (EULEX), Litvanac, ubijen je u četvrtak ujutro kod Zvečana, na sjeveru Kosova, kad je oko 7,30 sati otvorena rafalna paljba na dva vozila misije u kojima je bilo šest osoba, potvrdio je EULEX, a u incidentu su po neslužbenim informacijama ranjena još trojica pripadnika misije. Riječ je o prvom takvom incidentu od proglašenja kosovske neovisnosti, a žrtva je Litvanac Audrius Senavicius (35), carinski policijski dužnosnik, navode mediji pozivajući se na službene litvanske izvore. Prema neslužbenim podacima ranjena su još trojica pripadnika EULEX-a. Napad se dogodio na sjeveru Kosova pretežito nastanjeno Srbima i do njega dolazi samo nekoliko tjedana uoči održavanja lokalnih izbora na Kosovu predviđenih za 3. studenoga. Srbijanski premijer Ivica Dačić oštro je osudio ubojstvo pripadnika europske pravosudne misije (EULEX) i ocijenio napad kao ekstremistički, a ne patriotski čin koji nanosi štete Srbiji u cijelosti. Napad na misiju EULEX-a i ubojstvo litavskog pripadnika misije najoštrije je osudio i kosovski premijer Hashim Thaci koji je to nazvao "kukavičkim činom protiv zakona i institucije Kosova".
BRUXELLES - Visoka predstavnica EU za vanjsku i sigurnosnu politiku i glavni tajnik NATO-a oštru su osudili napad na konvoj vozila na sjeveru Kosova u kojem je ubijen pripadnik EULEX-a, policijske i pravosudne misije EU-a na Kosovu. "Najoštrije osuđujem napad koji doveo do smrti pripadnika EULEX-a. Počinitelji moraju biti privedeni pravdi", izjavila je Catherine Ashton, visoka predstavnica EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku. Žrtva je litavski državljanin, carinik EULEX-a, poginuo je kada je u četvrtak ujutro kada je otvorena vatra na dva vozila EU-a na sjeveru Kosova. U povodu toga događaja, oglasio se glavni tajnik NATO-a Anders Fogh Rasmussen, koji je rekao da je nasilje "neprihvatljivo i da se neće tolerirati".
BERLIN - Nova njemačka stranka protiv eura ući će u parlament po završetku parlamentarnih izbora u nedjelju, prema ispitivanju javnoga mišljenja objavljenom u četvrtak. Prvi put od travnja "Alternativa za Njemačku" (AfD) dobila bi pet posto glasova, potrebni minimum za ulazak zastupnika u Bundestag, prema studiji instituta Insa za dnevnik Bild. Ta politička stranka osnovana početkom godine koja se oslanja na neprijateljstvo spram planova spašavanja zemalja Južne Europe, dosad je dobivala tri do četiri posto glasova. Konzervativci CDU-CSU kancelarke Angele Merkel drže se na 38 posto glasova, prema tom ispitivanju, dok se njihov sadašnji koalicijski partner, liberalna stranka FDP, popela za dva poena na šest posto što bi joj omogućilo da se zadrži u Bundestagu.
ZAGREB - Hrvatski mirovinski sustav i politika zapošljavanja, osobito mladih, teme su koje su najviše interesirale izaslanstvo Odbora za zapošljavanje i socijalna pitanja Europskog parlamenta, koje je u četvrtak posjetilo kolege u Hrvatskom saboru. Izaslanstvo EP-a sastalo se u Hrvatskom saboru sa Silvanom Hreljom, predsjednikom, i članovima saborskog Odbora za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo. To je njihov prvi posjet Hrvatskom saboru i prvi posjet jednog odbora Europskog parlamenta nakon ulaska Hrvatske u EU 1. srpnja. Pozdravljajući europske zastupnike, predsjednik Hrvatskog sabora Josip Leko zahvalio je na doprinosu i ulozi Europskog parlamenta u procesu pristupanja Hrvatske Europskoj uniji, njegovoj potpori i pozitivnim dokumentima te otvorenosti europarlamentaraca prema suradnji s hrvatskim zastupnicima. Europski zastupnici bili su najviše zainteresirani za hrvatski mirovinski sustav i politiku zapošljavanja, osobito mladih, s obzirom na to da je stopa nezaposlenosti u Hrvatskoj veća od 18 posto, a među mladima do 25 godina veća od 51 posto.
ZAGREB - Zemlje zapadnoga Balkana istovremeno su i zemlje porijekla, i tranzitne zemlje i odredišta u trgovini ljudima, i u svima postoje nedostaci u borbi protiv trgovine, rečeno je u četvrtak u Zagrebu na potpisivanju balkanske deklaracije o suzbijanju trgovine ljudima. Deklaraciju Balkans ACT (Against Crime of Trafficking) Now! potpisali su predstavnici četiriju organizacija uključenih u provođenje projekta, iz Hrvatske Partnerstvo za društveni razvoj, Srbije ASTRA, Bosne i Hercegovine MFS EMMAUS i Makedonije Open Gate - La Strada. Cilj je toga dokumenta poticanje nacionalne, regionalne i međunarodne suradnje i razvoja mehanizama za borbu protiv trgovine ljudima, rečeno je na svečanosti potpisivanja.
SARAJEVO - Glavni tužitelj Bosne i Hercegovine Goran Salihović i glavni tužitelj Posebnog tužiteljstva za ratne zločine Srbije Vladimir Vukčević dogovorili su u četvrtak u Sarajevu konkretnu suradnju u procesuiranju nekoliko slučajeva ratnih zločina, objavljeno je nakon sastanka održanog iza zatvorenih vrata. "Zajednička suradnja u predmetima ratnih zločina se mora razvijati i nastaviti kako bi BiH i Srbija u predstojećem razdoblju riješile predmete čije neprocesuiranje opterećuje vladavinu prava i proces pomirenja u regiji", istaknuo je prema priopćenju tužitelj Salihović. Predstavnici Tužiteljstva BiH najavili su kako će srbijanskom tužiteljstvu uskoro predati dokazne materijale o dva slučaja ratnih zločina počinjenih u Srebrenici za što su osumnjičene osobe koje se nalaze u Srbiji.
MOSKVA - Američki senator John McCain u četvrtak je ruskog predsjednika Vladimira Putina svrstao u tirane koji vladaju putem nasilja i represije, gnjevno uzvrativši na Putinovo pismo The New York Timesu s početka mjeseca. U uvodniku na internetskoj stranici Pravda.ru, McCain se kritički obrušio na politiku ruskog predsjednika u vlastitoj zemlji i prema Siriji, gdje Putin uporno štiti Bashara al-Assada. "Putin ne pridonosi globalnom ugledu Rusije. On ju uništava, a od Rusije je napravio prijatelja tirana i neprijatelja potlačenih, kojoj narodi koji žele izgraditi sigurniji, miroljubiviji i uspješniji svijet ne vjeruju", napisao je republikanski senator iz Arizone. Također ga je optužio da "kažnjava disidente, zatvara suparnike, namješta izbore i kontrolira medije".
SARAJEVO - Predsjedatelj Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Vjekoslav Bevanda potvrdio je u četvrtak kako je dobio zahtjev Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) za smjenu ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Mirka Šarovića i dvoje zamjenika ministara koje je postavila Srpska demokratska stranka (SDS) dodajući kako će konačna odluka o njihovoj sudbini ovisiti o tome što odluče stranke lideri koje čine vladajuću koaliciju. "Lideri stranaka odlučuju i definiraju parlamentarnu većinu, a tako opredjeljuju i rad Vijeća ministara", kazao je Bevanda novinarima u Sarajevu. Potvrdio je ipak kako je osobno zadovoljan radom svih ministara pa tako i Šarovića, čime je neizravno potvrdio ocjene kako zahtjev za smjenu ministra vanjske trgovine nema veze s njegovim djelovanjem, nego s političkim obračunima SNSD-a i SDS-a.
MUMBAI - Pet muškaraca optuženo je u četvrtak za grupno silovanje fotografkinje u Mumbaiju, nakon što je krajem kolovoza sličan napad izazvao val zgražanja u Indiji. Četiri odrasle osobe pojavile su se pred sudom u Mumbaiju kako bi ih se optužilo za grupno silovanje i prisilno zadržavanje. Peti osumnjičeni, maloljetnik u trenutku događaja 22. kolovoza, također je optužen pred sudom za maloljetnike, kazao je glasnogovornik policije u Mumbaiju Satyanarayan Choudhary. Pet muškaraca osumnjičeno je da su u bogatoj četvrti Mumbaija silovali 22-godišnju ženu koja je fotografirala za jedan časopis, u društvu kolege, što liči na aferu koja je potresla Indiju krajem 2012.