Gomila ljudi ispred suda u New Delhiju s odobravanjem je dočekala objavu presude za napad na djevojku izvršen u prosincu prošle godine koji je izazvao bijesne prosvjede diljem Indije i nacionalnu debatu o nasilju nad ženama.
"To je šokiralo kolektivnu svijest društva", rekao je sudac Yohesh Khanna izričući smrtnu kaznu vješanjem četvorici silovatelja.
"U ovo vrijeme kada je zločin protiv žena u porastu, sudovi ne mogu zažmiriti na takav jeziv zločin. To se ne može tolerirati... Ovaj zločin na svaki način ulazi u najrjeđu od rijetkih kategorija za smrtnu kaznu."
Suci u Indiji u prosjeku donesu 130 smrtnih kazni svake godine, ali u posljednjih 17 godina Indija je pogubila samo tri osobe. Unatoč njezinoj očitoj nevoljkosti da provodi smrtne kazne, Indija je prošle godine glasovala protiv nacrta rezolucije UN-a o globalnom moratoriju na pogubljenja.
Odvjetnici sva četiri osuđenika najavili su žalbe, što znači da bi njihovo pogubljenje moglo biti još godinama daleko. Slučaj će ići na Visoki sud, a nakon toga na Vrhovni. Ako oni potvrde te kazne, konačna odluka je na predsjedniku, koji ih može i pomilovati u skladu sa svojim ovlastima.
Jedan od četvorice osuđenih, instruktor u teretani Vinay Sharma, plakao je dok su ga izvodili iz sudnice.
Žrtva, koja je silovana i mučena u autobusu za vrijeme vožnje, postala je simbol opasnosti s kojima su suočene žene u zemlji gdje se silovanje prijavljuje svaku 21 minutu, a napadi kiselinom i slučajevi zlostavljanja su učestali.
Ubijena djevojka, za koju se zna da je bila studentica i da je iz obitelji niže srednje klase, nije imenovana iz pravnih razloga, ali su je indijski mediji nazvali Nirbhaya, što na hindskom znači neustrašiva.
"Danas možemo malo lakše disati", rekla je žrtvina majka koja je zagrlila policijskog časnika ispred suda nakon što je pročitana presuda. "Nadam se da će ova presuda spriječiti ljude da u budućnosti čine takve zločine."
Odvjetnici četvorice osuđenih tražili su od suda da ignorira, kako su rekli, narodni i politički pritisak za najoštriju kaznu.
"To nije pobjeda istine nego poraz pravde", uzviknuo je odvjetnik A.P. Singh sucu kada je pročitana presuda. "Sudac je donio tu odluku pod političkim pritiskom a da nije razmotrio činjenice", rekao je kasnije novinarima isti odvjetnik.
Ministar unutarnjih poslova Sushilkumar Shinde demantirao je bilo kakvo političku umiješanost izjavivši za televiziju da "vlada ne može utjecati na sudsku vlast".
Današnje izricanje kazne vrhunac je sedmomjesečnog suđenja koje se često održavalo iza zatvorenih vrata. Obilježilo ga je samoubojstvo petog silovatelja koji se objesio u svojoj zatvorskoj ćeliji. Šesti napadač, koji je bio mlađi od 18 godina u vrijeme zločina, ranije je osuđen na tri godine maloljetničkog zatvora, što je maksimalna kazna koja se može izreći maloljetnicima u skladu sa zakonom.