LONDON
Policija je objavila u subotu da je uhitila dva muškarca osumnjičena da su željeli provaliti u Buckinghamsku palaču, rezidenciju britanske kraljice Elizabete II. u Londonu, u ponedjeljak navečer.
Prvi je pronađen kad je otkucalo 22.30 sati iza rešetki kraljevske palače "u sektoru otvorenom za javnost tijekom dana".
Njegov navodni suučesnik priveden je ispred Buckinghamske palače u kojoj nijedan član kraljevske obitelji nije te večeri bio prisutan, prema policiji.
Njih su dvojica puštena na privremenu slobodu ali moraju ostati na raspolaganju istražitelja.
Incident je potaknuo policiju da preispita sigurnosnu proceduru na snazi u palači ali se čini minornim u odnosu na spektakularan upad Michaela Fagana koji je 1982. uspio prodrijeti do kraljičine spavaće sobe.
Priča se da je, probuđena od provalnika, Elizabeta II. čavrljala neko vrijeme s 30-godišnjakom prije nego je uhićen.
Kraljica se trenutno nalazi na odmoru u Škotskoj, u dvorcu Balmoral, jednoj od ljetnih rezidencija kraljevske obitelji.
LONDON
Zbog sve većeg interesa bogatih azijskih ulagača vrijednost luksuznih oldtimera poput Ferrarija, Bugattija i Bentleya skočila je 28 posto u samo godinu dana, a značajni skok cijena na kolekcionarskim tržištima zabilježile su i vrijedne kovanice i poštanske marke.
Konzultantska tvrtka za imovinu Knight Frank, koja objavljuje indeks kretanja cijena luksuznih proizvoda kaže da svjetski bogataši ulažu novac u opipljive predmete u kojima mogu uživati u vrijeme kad se čini da se svjetsko gospodarstvo počinje oporavljati.
Tako je u srpnju rijetki primjerak Mercedes-Benza W196 iz 1954. u kojem je peterostuki pobjednik Formule 1 Juan Manuel Fangio iz Argentine osvojio dvije pobjede prodan na dražbi za 19,6 milijuna britanskih funti čime je postao najskuplji ikad automobil prodan na dražbi.
"Mnogo bogatih Azijaca nabavilo je oldtimere... drže ih u garažama u Britaniji ili drugdje u Europi i dolaze ih voziti na utrkama", kaže Andrew Shirley, urednik indeksa.
Do sada se u nesigurnim vremenima zlato smatralo utočištem za ulagače no njegova vrijednost u posljednjih godinu dana pala je 23 posto nakon 12 godina uzlaznog trenda.
"Zlato jeste opipljivo no u njemu nema konkretnih užitaka... dok je s oldtimerima drugačije - sigurne su investicije ali su i nešto u čemu ćete i uživati", kaže Shirley.
Nakon oldtimera prema indeksu kretanja cijena luksuznih proizvoda najviše je skočila cijena vrijednih kovanica i poštanskih maraka - devet odnosno sedam posto.
Vrijednost umjetničkih djela, sa sve većim oprezom i izbirljivošću kupaca, pala je u posljednje vrijeme prosječno šest posto.
NEW YORK
Tonski zapis intervjua s Johnom Lennonom u kojem glazbenik govori o "torturi" koju je predstavljalo snimanje posljednjeg albuma Beatlesa "Let it be" 1969., ponudit će se na dražbi u rujnu.
Jednosatni intervju, dan 1970. u Torontu Howardu Smithu, kritičaru američkog tjednika Village Voice, ponudit će se na dražbi on line od 19. do 26. rujna na www.rrauction.com, uz stotinjak drugih predmeta povezanih s Beatlesima.
"Pakao je, kao što često jest. Svaki put kad proizvodimo nešto to je tortura", kaže pjevač.
"Beatlesi nemaju čarobnu moć koju vi ne posjedujete. Svaki put prolazimo pakao kad nešto radimo", dodaje on. "Napeto je svaki put kad se upali crvena lampica za snimanje".
Izašao u svibnju 1970. te u časopisu Rolling Stone svrstan među najbolje albume svih vremena, "Let it be" je velikim dijelom snimljen u Londonu 1969.
Za pjevača, ubijena u New Yorku 1980., "Let it be" je "bizaran album" koji odražava trzavice između članova grupe Paula McCartneyja, Georgea Harrisona, Ringa Starra i njega samog. Beatlesi su se razišli 1970.
"Nikad ga nismo posve završili, nije nam se dalo, Paul nas je ganjao", kaže on.