Na današnji dan 1990. Antiteroristička jedinica Lučko postala je prva oružana postrojba za posebne namjene tadašnje novoizabrane hrvatske Vlade i temelj za ustroj hrvatske specijalne policije u cjelini.
Od 1990. do završetka Domovinskog rata, ratni put prošlo je oko 350 pripadnika Jedinice, a njih 14 izgubilo je život. Njima, kao i još trinaestorici pripadnika ATJ Lučko koji su stradali ili umrli do danas, svi prisutni odali su počast minutom šutnje.
Glavni ravnatelj policije Vlado Dominić naglasio je kako su ratna vremena dio slavne i časne povijesti na kojoj mlađi pripadnici Jedinice moraju graditi svoj ljudski i profesionalni integritet.
Ustvrdio je da su pripadnici te Jedinice na nedavnoj zajedničkoj vježbi s američkim kolegama pokazali da su uz rame s najelitnijim svjetskim specijalnim postrojbama te napomenuo kako i nadalje očekuje da svoju potvrđenu vrhunsku uvježbanost, profesionalnost, vještine i znanja pripadnici nastave potvrđivati kroz sudjelovanje u međunarodnim misijama u kriznim područjima diljem svijeta.
"Iako za pripadnike Jedinice i uopće sve policajke i policajce, članstvo u Europskoj uniji donosi nove mogućnosti obuke i suradnje, isto tako taj novi europski kontekst, stavlja nas pred nove sigurnosne izazove. U tom smislu uvjeren sam da će za njih, ova Jedinica kao i do sada naći adekvatna kvalitetna rješenja“, rekao je Dominić.
Predsjednik Udruge ratnih pripadnika ATJ Lučko Mladen Grgić podsjetio je na brojne borbene zadatke koje je Antiteroristička jedinica Lučko odrađivala na svim dijelovima napadnute Domovine, počevši od uspostavljanja javnog reda i mira, zadaća osiguranja, preko oduzimanja oružja od bivše JNA te naoružavanja i obučavanja jedinica iz kojih je kasnije nastala Hrvatska vojska pa sve do neposrednih borbenih zadataka od početka do samog kraja rata.
Za iznimne rezultate u radu tijekom boravka u mirovnoj misiji u Afganistanu te radu u Jedinici, pohvaljeni su i nagrađeni pripadnici Antiterorističke jedinice Lučko: Krunoslav Zubak, Nikola Emanović, Ivan Sučić, Kristijan Majer, Hrvoje Brkljačić, Ivica Sloga i Stjepan Vučina. Nagrade im je uručio zapovjednik Antiterorističke jedinice Lučko Alen Klabot.
Svečanosti su, između ostalih, nazočili zamjenik ministra unutarnjih poslova Evelin Tonković, ravnatelj SOA-e Dragan Lozančić, zagrebački gradonačelnik Milan Bandić, ratni ministar Ivan Jarnjak, stožerni general u mirovini Josip Lucić, zapovjednik Zapovjedništva specijalne policije Zdravko Janić te predstavnici Oružanih snaga Republike Hrvatske.
Na kraju Svečanosti vojni ordinarij mons. Juraj Jezerinac služio je Svetu misu.