ZAGREB - Porezna je uprava do danas, zadnjeg dana primanja zahtjeva za reprogram poreznog duga fizičkih osoba, zaprimila ukupno 17.331 zahtjev za ukupan iznos duga od gotovo 1,3 milijarde kuna, a od toga se 2.343 zahtjeva odnosi na jednokratnu uplatu, doznaje se iz Porezne uprave. Rok za podnošenje zahtjeve za reprogram poreznog duga fizičkih osoba istječe danas, 7. kolovoza, u ponoć. Ukupan iznos duga po do sada zaprimljenim zahtjevima iznosi 1,28 milijardi kuna, od čega se na glavnicu odnosi 804,8 milijuna kuna, a na kamatu 477,4 milijuna kuna. Do sada je obrađeno 5.736 zahtjeva, a iz Porezne uprave napominju da je najveći broj zahtjeva zaprimljen u zadnjih 15 dana. Zakon o naplati poreznog duga fizičkih osoba stupio je na snagu 9. svibnja, s rokom za podnošenje zahtjeva za reprogram od 90 dana od dana stupanja na snagu Zakona, odnosno do 7. kolovoza, do 24 sata na pošti preporučeno. Zakon građanima, fizičkim osobama koje su registriranu djelatnost prestale obavljati do dana stupanja na snagu Zakona, odnosno bivšim obrtnicima, ali i drugim fizičkim osobama koje su zatvorile registriranu djelatnost, poput liječnika, arhitekata ili odvjetnika, kao i fizičkim osobama u djelatnostima poljoprivrede i ribarstva, omogućuje reprogram naplate glavnice duga, uz kamatnu stopu od 4,5 posto, plaćanjem u mjesečnim obrocima. Taj rok, ovisno o visini duga, može biti od 36 do 60 mjeseci, uz istovremeni otpis duga s osnove kamata. Ako obveznicima više odgovara, može se omogućiti otpis duga s osnove kamata uz plaćanje glavnice jednokratnom uplatom.
ZAGREB - Ministarstvo financija u ime hrvatske Vlade objavilo je danas poziv za iskazivanje interesa i prikupljanje neobvezujućih ponuda za stjecanje dijela dionica Croatia osiguranja (CO) iz državnog portfelja i za dokapitalizaciju. Odlukom od 18. srpnja Vlada namjerava prodati dio od ukupno 80,2 posto svog vlasničkog udjela u CO, i to tako da joj nakon dovršetka transakcije u vlasništvu ostane najmanje 25 posto plus jedna dionica odnosno najviše do 30 posto dionica kapitalno osnaženog CO-a. U pozivu za iskazivanje interesa, objavljenom na internetskim stranicama Ministarstva financija i Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom navodi se da je namijenjen isključivo investitorima koji zadovoljavaju uvjete u skladu s EU i hrvatskim zakonima, jer je stjecanje dionica Croatia osiguranja predmet određenih regulatornih odobrenja, pa određeni investitori mogu biti isključeni iz sudjelovanja u planiranoj transakciji kao posljedica takvih regulacija. To se odnosi na stranke koje su u procesu likvidacije, ili su insolventne, ili se nad njima provode postupci prisilne administracije, stečaja ili drugi slični postupci. Investitori koji do 31. kolovoza iskažu interes bit će pozvani da dostave svoju neobvezujuću ponudu do 20. rujna.
SPLIT - Sindikalna vodstva u Brodosplitu zatražila su danas od Vlade da se žurno uključi u nadziranje procesa restrukturiranja tog poduzeća jer je, prema njihovim navodima, u ugovorima o radu koji su ponuđeni na potpis većina članaka suprotna odredbama Zakona o radu, a dio njihovih odredbi zadire i u privatnost radnika. Sindikati stoga traže žurnu pomoć Vlade, a u protivnom najavljuju kako će se obratiti Europskoj komisiji ili "uzeti stvar u svoje ruke". "Razvidno je da se ponuđenim ugovorima krše mnogi zakoni RH. Stoga tražimo od ministara u Vladi, koji su sudionici privatizacije Brodosplita, da kontroliraju proces restrukturiranja, da se žurno uključe kako bi se proces proveo i završio sukladno propisima RH i u skladu s onim što je ispregovarano s Europskom komisijom (EK), jer ćemo u protivnom biti prisiljeni obratiti se Europskoj komisiji ili uzeti stvar u svoje ruke", navodi se u priopćenju kojeg su potpisali glavni povjerenik Sindikata metalaca Hrvatske-Industrijskog sindikata u Brodosplitu Joško Franić, predsjednik Radničkog sindikata u toj tvrtki Ivan Čavka i dopredsjednik Nezavisnog sindikata Brodosplita Pavle Matošić. Ugovor o privatizaciji Brodosplita, po kojem je samoborski DIV Tomislava Debeljaka postao vlasnik splitskog škvera, potpisan je krajem veljače.
ZAGREB - U lipnju je u Hrvatskoj promet u trgovini na malo realno porastao 2,7 posto na godišnjoj razini, što je drugi mjesec zaredom kako raste, i to više od očekivanja. Državni zavod za statistiku objavio je danas prvu procjenu prema kojoj je promet od trgovine na malo, što su ga ostvarili svi poslovni subjekti koji se bave tom djelatnošću bez obzira na svoju pretežnu djelatnost, u lipnju, prema kalendarski prilagođenim podacima, nominalno porastao 4,6 posto u odnosu na isti lanjski mjesec, dok je realno ojačao 2,7 posto. To je znatno bolji podatak nego što se očekivalo. Promet u trgovini na malo neprestano je padao od ožujka prošle godine, da bi u svibnju neočekivano porastao za 1,1 posto, dok se u lipnju rast dodatno ubrzao. "Očekivali smo rast potrošnje, no ipak je veći nego što smo procjenjivali. Pozitivno je na potrošnju djelovao rast broja dolazaka i noćenja turista u lipnju, a povoljnijim trendovima u maloprodaji doprinosi i usporavanje rasta potrošačkih cijena", kaže Zdeslav Šantić, glavni ekonomist Splitske banke. Zahvaljujući rastu u svibnju i lipnju, potrošnja bi u drugom tromjesečju, nakon drugo vremena, konačno mogla pozitivno utjecati na bruto domaći proizvod.
OSIJEK - Baranjski poljoprivrednici počeli su u podne najavljeni mirni prosvjed, okupivši se, s desetak traktora, uz prometnicu u Čemincu. U priopćenju za javnost, koji su podijelili novinarima, navodi se među ostalim da okupljanjem žele iskazati zajedništvo s namjerom da ministra poljoprivrede Tihomira Jakovinu pozovu da ode s te dužnosti jer drže kako dosadašnjim radom nije učinio ništa za hrvatsku poljoprivredu i seljaka. Seljaci traže i isplatu cjelokupnog poticaja za prošlu godinu u iznosu u kojem je bio isplaćen i 2011. te napominju da su i ove godine na meti trgovačkih lobija kojima je u interesu jedino zarada, a pritom nisu zaštićeni proizvođači i potrošači. Zbog tih problema, seljaci traže sastanak s predsjednikom Vlade RH Zoranom Milanovićem. Po navodima čelnika Zajednice udruga seljaka Slavonije i Baranje zasad su prosvjedi počeli na tri mjesta u Osječko-baranjskoj i Brodsko-posavskoj županiji te na jednome mjestu u Virovitičko-podravskoj županiji i na jednome mjestu u Vukovarsko-srijemskoj županiji.
ZAGREB - Uz vrlo slab obujam trgovanja, na Zagrebačkoj burzi Crobexi su oko podneva bili u blagom minusu, a pritom se nešto više trgovalo tek dionicama turističkih tvrtki i HT-a. Crobex indeks oko podneva bio je u minusu 0,09 posto, na 1.838 bodova, a Crobex10 0,17 posto, na 1.032 boda. Redovni promet dionicama iznosio je do podneva 1,6 milijuna kuna, što je oko 2,5 milijuna manje nego jučer u to doba. Najveći promet do podneva je ostvaren dionicom Solarisa, od 424.000 kuna. Cijena joj je porasla 5,42 posto, na 515 kuna. Dionica Valamar Adrije imala je promet od 224.000 kuna, a cijena joj se spustila 0,3 posto, na 163 kune. Više se trguje i dionicom Hotela Cavtat, čija je cijena pala 7,13 posto, te Arenaturista, uz rast njezine cijene za 1,65 posto. Dionicom HT-a do podneva je ostvareno 317.000 kuna prometa, a cijena joj je pala blagih 0,3 posto, na 173,95 kuna.
ZAGREB - Kuna je na danas utvrđenoj tečajnoj listi Hrvatske narodne banke u odnosu na jučerašnju tečajnicu blago ojačala prema euru, za 0,09 posto, a ojačala je i prema drugim važnijim valutama. Srednji tečaj eura na danas utvrđenoj tečajnoj listi HNB-a, koja se primjenjuje od sutra, iznosi 7,503363 kune. Kuna je ojačala i prema američkom dolaru za 0,06 posto, prema švicarskom franku za 0,17 posto, a prema britanskoj funti za 0,41 posto. Srednji tečaj dolara na danas utvrđenoj tečajnici središnje banke iznosi 5,648421 kunu, franka 6,093360 kuna i funte 8,656395 kuna.