Povodom jučerašnjega događaja u općini Trpinja kada je uhićeno 12 osoba srpske nacionalnosti zbog optužbe za ratni zločin, održan je sastanak svih legitimno izabrani predstavnika srpske zajednice iz Vukovarsko-srijemske i Osječko-baranjske županije, naveo je Crnogorac. Istaknuo je kako "takvim ponašanjem može doći do daljnjega narušavanja već ionako narušenih međunacionalnih odnosa, izazivanja straha i nesigurnosti kod pripadnika srpske zajednice u istočnom dijelu Republike Hrvatske, tek nekoliko dana nakon ulaska Hrvatske u Europsku uniju". Članovi Zajedničkog vijeća Vukovar smatraju da se postupak privođenja mogao izvesti na civilizacijski i primjereniji način bez "spektakularnih elemenata i demonstracije sile". Legitimno izabrani predstavnici srpske zajednice slažu se da oni koji su počinili ratni zločin za to trebaju odgovarati, stoji u priopćenju u kojem se dodaje da se zbog svega što se događa ne mogu "oteti utisku da izraz "ratni zločin ne zastarjeva" služi kao čarobna formula za dalji progon Srbu u Republici Hrvatskoje".
Zajedničko vijeće općina Vukovar ocjenjuje da je "potpuno neshvatljivo da se privode ljudi 16 godina nakon mirne reintegracije u kojem su periodu obavljali poslove u policijskoj službi ili lokalnoj samoupravi".
U priopćenju se ističe da privedene osobe nisu bile na novoobjavljenim popisima 1575 osumnjičenih, osuđenih u odsutnosti ili u procesu sudske obrade vezane za ratne zločine. "Takve su brojke same po sebi zabrinjavajuće i postavlja se pitanje kakva se to poruka šalje pripadnicima srpske zajednice u Republici Hrvatskoj", stoji u priopćenju. Izražava se bojazan da se može očekivati da će se nakon "ovakvih i sličnih akcija nastaviti dalje iseljavanje srpskog stanovništva", te napominje da je od 1991. godine 450.000 Srba na to prostoru manje.
Zajedničko vijeće općina Vukovar zbog svega navedenog zatražit će hitnu reakciju i objašnjenje predsjednika Republike Hrvatske, nadležnih organa Vlade Republike Hrvatske, DORH-a, a potom o svemu izvijestiti delegirana diplomatska predstavništva u Hrvatskoj, te Ured Europske komije u Zagrebu.
Osumnjičenici koje se tereti zbog ratnoga zločina počinjenoga 1991. u Trpinji protiv 16 hrvatskih civila, ratnih zarobljenika, ranjenika i bolesnika, privedeni su jučer u prostorije Osječko-baranjske policijske uprave. Ravnateljstvo policije izvijestilo je kako je zbog sumnji u to kazneno djelo počinjeno u listopadu 1991. godine nad 16 osoba hrvatske nacionalnosti privedeno 12 bivših pripadnika nekadašnje teritorijalne obrane Trpinja i odjeljenja milicije