Euro je tako oslabio gotovo 0,5 posto prema dolaru i njime se trgovalo po 1,3035 dolara.
Dolar je bio na dobitku i prema jenu, za oko 0,2 posto, te se njime trgovalo po 99,12 jena.
Jedinstvenu europsku valutu pritisnule su danas izjave visokog ECB-ovog dužnosnika Petera Praeta da će središnja banka zadržati ključne kamatne stope na postojećim razinama ili ih čak dodatno smanjiti, sve dok inflacija ostaje umjerena.
Pritiske euru izazvao je i rast prinosa na portugalske obveznice, nakon što je vlada u Lisabonu zbog političke krize odgodila sljedeću ocjenu napretka reformi uvjetovanih u sklopu paketa zajmova međunarodnih zajmodavaca.
Najveća je miljenica ulagača danas ipak bila američka valuta, pa su se ponovno okrenuli njezinim kupovinama jer su uvjereni da će američka središnja banka biti prva među vodećima u svijetu koja će polako odustajati od vrlo popustljive monetarne politike.
ECB, britanska središnja banka BoE i japanska središnja banka BOJ dodatno pak žele ublažiti monetarnu politiku.
Idući tjedan u fokusu tržišta bit će tako novi gospodarski pokazatelji o prometu u maloprodaji i o gradnji kuća, koji bi, budu li snažni, mogli istaknuti razlike u zdravlju američkog gospodarstva spram gospodarstava eurozone, Velike Britanije i Japana.
"Vjerujemo da će povlačenje dolara nakon ovotjednih raznih zbivanja vjerojatno ostati ograničeno i da je trajan višegodišnji oporavak još u početnoj fazi," napisali su analitičari Morgan Stanleya u bilješci.