Altmeier je dugo nastojao odrediti plafon za solarne kapacitete iznad kojeg njegova vlada više neće nuditi financijsku potporu. Jučer je objavio da će plafon od 52 gigawata biti dosegnut 2017. ili najkasnije 2018. godine. Trenutno je u Njemačkoj instalirano ukupno 34 gigawata kapaciteta za solarnu energiju.
"U prošle tri godine razvoj solarne energije oteo se kontroli", ustvrdio je ministar na jučerašnjoj konferenciji za novinare.
Sustav subvencija, u sklopu kojeg se proizvođačima solarne energije garantira cijena svakog kilovatsata proizvedene energije, osigurao je proteklih godina pravi bum u tom sektoru i svrstao Njemačku na svjetski vrh solarne industrije.
Posebno se tom prilikom okoristio poljoprivredni sektor, u potrazi za dodatnim izvorima prihoda, a na ruku su im išle, između ostalog, i niske cijene solarnih ploča proizvedenih u Aziji.
Državnu potporu dobrim je dijelom opravdala njemačka "energetska revolucija" u sklopu koje zemlja postupno odustaje od nuklearne energije i planira do 2050. proizvoditi čak 80 posto energije iz obnovljivih izvora.
Solarna je energija pritom na glasu kao nepouzdan izvor, napominje agencija AFP, a njemačko je tržište dodatno pritisnula prekomjerna opskrba i žestoka konkurencija ponajprije iz Kine.
Berlin je "dosada uložio 216 milijardi eura u obnovljive izvore a najveći dio tog novca otišao je upravo u solarnu energiju, pri čemu je ta tehnologija najmanje pouzdan izvor opskrbe", istaknuo je u ponedjeljak u intervjuu za njemački poslovni dnevnik Handelsblatt čelnik Siemensa Peter Loescher.
Niz njemačkih kompanija za solarnu tehnologiju otišao je u stečaj a broj zaposlenih u tom sektoru smanjio se prošle godine na 87 tisuća, sa 110.900 u godini ranije. Promet im se sunovratio za čak 11,9 milijardi eura, pokazuju podaci njemačke vlade.