"DZNAP javno prosvjeduje protiv presude Visokog trgovačkog suda prema kojoj HRT ima pravo cenzurirati (bunkerirati) ‘novinarska autorska djela stvorena u radnom odnosu", navodi u priopćenju predsjednik DZNAP-a Ivica Grčar.
Upozorava kako je Viski trgovački sud u toj presudi potpuno zanemario pravnu činjenicu da su nakladnici, uključujući i HTV, zaključili ugovore o pravu korištenja, "a ne ‘nekorištenja’ novinarskih autorskih djela".
Riječ je o presudi u predmetu u kojemu je HRT tužio Hrvatsko novinarsko društvo (HND) jer je krajem 2010. u svojim prostorijama prikazao prilog rađen za HTV-ovu emisiju "Latinica" pod nazivom "Zločini privatizacije ne zastarjevaju",
Taj je sud krajem travnja, nakon žalbe HRT-a, preinačio prvostupanjsku presudu zagrebačkog Trgovačkog suda od prije dvije godine kojom je sudac Radovan Dobronić, poznat po nedavnoj presudi u slučaju Franak, u cijelosti odbacio tužbu HRT-a pokrenutu protiv HND-a zbog povrede autorskih prava.
Sutkinja Visokog trgovačkog suda Draženka Deladio presudila je da "HRT ima isključivo i neograničeno pravo korištenja novinarskih autorskih djela stvorenih u radnom odnosu", što, ističe Grčar, HRT-u daje pravo i uništenja, odnosno bunkeriranja TV priloga zaposlenih novinara. HND-u je presudom naloženo da HRT-u isplati gotovo 20 tisuća kuna parničnih troškova.
Novinare i javnost Grčar u priopćenju poziva da se suprostave "ponovnom pokušaju uvođenja cenzure u Hrvatsku".
Tužbu protiv HND-a HRT je pokrenuno nakon što je na stručnom novinarskom skupu, održanom u organizaciji HND-ovog ogranka s HTV-a, u Novinarskom domu krajem 2010. pod nazivom "HRT cenzurirano" preko YouTubea odgledan prilog rađen za emisiju Latinica "Zločini privatizacije ne zastarijevaju". Radilo se reportaži o krijumčarenju cigaretama koju je u Kanfanaru snimio novinar Josip Oreč, a koja na HTV-u na kraju nikada nije bila prikazana.
Sudac Dobronić zaključio je u prvostupanjskoj presudi da u spomenutoj "Latinici" nije bilo ničega zbog čega bi HRT pretrpio bilo kakvu štetu, te da je HND radio ono što mu je dužnost raditi, štititi svoje novinare i pravo na informiranje. Utvrdio je i da je HRT, pokretanjem parničnog postupka i cenzuriranjem Latinice, prekršio svoje obveze koje proizlaze iz Zakona o HRT-u.
Novinar Josip Oreč dobio je otkaz ugovora o radu s HRT-om u trenutku dok je montirao prilog koji gledatelji na kraju nisu imali prilike vidjeti na HTV-u, a u svibnju 2011. nagrađen je HND-ovom godišnjom nagradom Marija Jurić Zagorka za najboljeg istraživačkog novinara.