Boško Kovačević ustvrdio je da će pristup Hrvatske zajednici europskih država potaknuti "procese sanacije problema oko granica, odštete, potrage za nestalima, a to bi moglo dati dobar smjer za rješavanje problema u BiH“.
"I za Srbiju je ovo važan događaj jer više neće imati samo logističku podršku, već će se u zemlji početi brže prihvaćati europski standardi, ispod kojih se jednostavno više ne može ići. A više se neće tolerirati ni proizvoljnost i neobveznost koju prakticiraju nositelji političke vlasti u Srbiji raznim megalomanskim i nerealnim obećanjima", rekao je sociolog Kovačević, ocijenivši kako će sve to skupa ublažiti animozitet koji još postoji u međusobnim odnosima Srba i Hrvata.
"Dobar dio animoziteta između Hrvata i Srba su proizvodile političke elite. Sad će ta vrsta ekstremnog inzistiranja na dominaciji svojeg nacionalnog 'ja' biti potisnuta u drugi plan", jer je bit Europe upravo u suživotu s drugim, različitim, zaključio je Kovačević.
Tomislav Žigmanov istaknuo je kako se vojvođanski Hrvati nadaju da će im se pozicija u Srbiji poboljšati nakon što je njihova matična domovina postala članica EU.
"Vjerujemo da će Hrvatska sad osnažiti svoju poziciju glede zaštite manjinskih prava Hrvata u Vojvodini. Ova (hrvatska) zajednica se još suočava s razmjerno velikim brojem problema zbog administrativnih zapreka i manjka političke volje u Srbiji. Nadamo se da će se to ubuduće puno učinkovitije i brže rješavati kroz mehanizme EU koje će Hrvatska imati na raspolaganju iako, naravno, ne želimo da se to zloupotrebljava", kazao je Žigmanov.
Glede susreta predsjednika Srbije i Hrvatske, Žigmanov je ocijenio kako u tim kontaktima "nije bilo velike iskrenosti i želje za posjetom, ali je to vrlo pragmatično i politički korisno".
"Za nadati se je da će nastavak komunikacije biti u kontekstu rješavanja problema između dviju država i naroda, koji su veliki i opterećujući. Budu li se oni pozitivno rješavali, vjerojatno će smanjenje napetosti pridonijeti tome da se i Hrvati u Vojvodini osjećaju slobodnije i sigurnije i da smjelije traže ostvarenje svojih prava“, zaključio je Tomislav Žigmanov, koji je i član Međudržavnog povjerenstva Srbije i Hrvatske.
Vojvođanski mediji neutralno izvješćuju o ulasku Hrvatske u EU, baveći se uglavnom praktičnim pitanjima odlazaka u Hrvatsku, prometa i trgovinske razmjene sa susjednom državom.