Iako je ostavku koju je prije desetak dana predala ministrici Opačić opravdala osobnim razlozima, mediji su objavili da je stvarni razlog odlaska Ćurković-Kelave u njezinu protivljenju ukidanju Obiteljskih centara, za koje se kao stručna i nestranačka osoba zalagala, smatrajući kako nije prihvatljivo da se isti stručnjaci - u ovom slučaju iz Centara za socijalnu skrb, bave i prevencijom i nadzorom i kažnjavanjem.
Zbog toga je prevencija i priprema u potpunosti trebala preći u odvojene Obiteljske centre koji su trebali biti zaduženi za pripremu posvojitelja i udomitelja, za rad s dadiljama, superviziju, obiteljsku medijaciju tijekom razvoda itd.
Novim Zakonom o socijalnoj skrbi ministrica Opačić je, međutim, predvidjela ukidanje Obiteljskih centara i njihovo pripajanje Centrima za socijalnu skrb.
Ćurković-Kelava vraća se na mjesto ravnateljice Dječjeg doma Zagreb, koji je prije angažmana u Ministarstvu vodila punih dvadeset godina.
Marina Ajduković sa Studijskog centra socijalnog rada Pravnog fakulteta u Zagrebu smatra da bi Obiteljski centri trebali sačuvati svoju neovisnost i funkciju u okviru sustava socijalne skrbi i nada se da njihovo organizacijsko ukidanje neće dovesti i do funkcionalnog ukidanja.
"Mislim da je dobra funkcionalna razdvojenost Obiteljskih i Centara za socijalnu skrb, jer se u tom slučaju stručnjaci ne mogu naći u konfliktnim ulogama da su s jedne strane savjetnici, a s druge strane donose odluke u obiteljsko-pravnim pitanjima", istaknula je Ajduković.
Izvršna direktorica Udruge "Korak po korak" Silvija Stanić smatra da treba nastaviti ulagati u obitelji i pružanje socijalnih usluga obiteljima.
"Hoće li se to zvati Obiteljski centri ili će se pripojiti Centrima za socijalnu skrb, stvar je formalnog rješenja. Cilj je da se ulaže dalje i više", dodala je.
Iako još nije donijeta konačna odluka, misli da će biti loše ako se ukine neka institucija, a ne ponudi se u zamjenu nešto bolje i kvalitetnije.