FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Sutra se obilježava Svjetski dan oceana

Autor: tdel
ZAGREB, 7. lipnja 2013. (Hina) - Svjetski dan oceana (8. lipnja) posvećen je temi "Zajedno imamo snagu zaštititi ocean", a u ovogodišnjoj poruci naglašena je važnost oceana u svakodnevnom životu stanovnika Zemlje, budući da promjene kreću od svakog pojedinca, priopćilo je danas Ministarstvo zaštite okoliša i prirode.

Svjetski dan oceana svake se godine obilježava 8. lipnja, a Ujedinjeni narodi su ga službeno proglasili 1992. godine.

"Proglašenjem Svjetskog dana oceana učinjen je značajan korak u zaštiti i očuvanju svjetskih oceana te stvorena prilika za podizanje svijesti javnosti o trenutnim izazovima s kojima se suočava međunarodna zajednica po pitanju zaštite oceana. Prilika je to da se prisjetimo važnosti oceana i njegovih stanovnika te da razmislimo što oceani znače za nas, da upozorimo na pretjerano iskorištavanje od strane čovjeka, te potaknemo na potrebne promjene", ističe Ministarstvo zaštite okoliša i prirode. Dodaje i da, zato što oceani održavaju život na Zemlji, oni su danas naša odgovornost i potrebno ih je očuvati za buduće generacije.

Ministarstvo zaštite okoliša i prirode podsjeća kako je čak 70 posto površine našeg planeta prekrivaju mora i oceani pri čemu se razlikuju Arktički, Atlantski, Indijski, Tihi i Južni ocean. Naš Jadran, kao dio Sredozemnog mora, također je dio toga velikog oceana. Po okvirnim procjenama, u Jadranu živi ili se razmnožava između sedam i osam tisuća vrsta i podvrsta, od toga više od 5500 morskih beskralježnjaka, oko 600 vrsta alga, preko 280 vrsta spužava, 449 vrsta riba i četiri morske cvjetnice, među kojima i posidonija (Posidonia oceanica), čija prostrana naselja, u kojima se razmnožavaju i hrane brojne morske vrste, možemo naći duž cijele naše obale i otoka.

Ministarstvo zaštite okoliša i prirode upozorava da je život u morima i oceanima suočen s ozbiljnim prijetnjama, a glavni uzorci smanjenja bioraznolikosti u morskom okolišu su onečišćenje, globalna promjena klime, invazivne vrste i pretjeran izlov ribljeg fonda.

"Procjenjuje se da je oko 80 posto svjetskog komercijalnog ribljeg fonda izlovljeno, 19 posto koraljnih grebena nepovratno izgubljeno, a 65 posto zajednica morskih cvjetnica uništeno. Jedan od uspješnih načina oporavka obalnih i morskih ekosustava te bioraznolikosti jest uspostava zaštićenih morskih područja, između ostalih i uspostavom ekološke mreže Natura 2000", navodi uz ostalo Ministarstvo zaštite okoliša i prirode.

(Hina) pp/xtdel ydm

An unhandled error has occurred. Reload 🗙