Vujčić je danas na stručnom seminaru u Londonu održao predavanje pod naslovom "Mjesto Hrvatske u međunarodnom monetarnom sustavu u osvit ulaska u Europsku uniju".
Seminar je organizirao Forum službenih monetarnih i financijskih institucija (OMFIF), neovisni financijski institut sa sjedištem u Londonu i "platforma za povjerljivu razmjenu mišljenja između službenih institucija i njihovih partnera u privatnom sektoru", stoji na njihovoj internetskoj stranici.
Prošlotjedne preporuke Europske komisije, sastavljene u sklopu Europskog semestra na temelju ekonomskog programa koji je Vlada u Zagrebu sredinom travnja poslala u Bruxelles, navode na zaključak da će Hrvatska morati biti podvrgnuta službenom nadzoru gotovo čim uđe u EU 1. srpnja, piše Reuters.
Naime, Europska unija određuje da proračunski manjak ne smije prekoračiti tri posto BDP-a, a hrvatska Vlada u programu navodi da će deficit opće države u ovoj godini iznositi 3,6 posto BDP-a te da bi trebao sveden ispod maksimalne dopuštene vrijednosti u EU 2016.
"Svima je poznata trenutna fiskalna slika i mogućnost pokretanja postupka zbog prekomjernog proračunskog manjka. U ime središnje banke mogu reći da nas fiskalna konsolidacija čeka ovako ili onako: smatram da to ne zabrinjava previše, to je nešto što jednostavno moramo napraviti", kazao je Vujčić novinarima, a prenosi Reuters.
Neimenovani europski dužnosnik kazao je jučer za Reuters da će "Komisija procijeniti situaciju i ispitati je li deficit prekomjeran". U aktualnoj fazi ne postoji vremenski raspored za pokretanje postupka, dodao je.