Objava izvještaja Organizacije američkih država (OAS), naručenog lani na summitu Amerika u Cartageni na kojem je bio i Obama, odražava rastuće nezadovoljstvo u zemljama Latinske Amerike sadašnjom globalnom politikom o zabranjenim drogama.
Nabrajaju se učinci koje takva politika ima na mnoge zemlje i istražuje kakav će utjecaj eventualni status quo imati na globalnu trgovinu drogom.
U izvještaju se uočava kako se brzo mijenjaju politike prema drogi u pojedinim državama te naglašava kako postoji globalni konsenzus o cijeni koja se plaća u ljudskim životima.
"U mnogim zemljama raste i medijski interes za taj fenomen, pa i u društvenim medijima, pokazuje da je svijet znatno svjesniji nasilja i patnje povezanih s trgovinom drogom", napisao je Jose Miguel Insulza, glavni tajnik OAS-a u predgovoru izvještaju.
"Mnogo bolje shvaćamo i kolika je ljudska i društvena cijena ne samo upotrebe droga nego i proizvodnje i tranzita zabranjenih supstancija", dodao je.
Zemlje Latinske Amerike žale se što zemlje Zapada čiji građani konzumiraju drogu, ne poštuju činjenicu da i Latinska amerika plaća visoku ljudsku cijenu.
U izvještaju je jedan scenarij koji predviđa da više južnoameričkih zemalja odustane od zabrane i odluči da više neće snage sigurnosti angažirati na borbi protiv kartela jer je u ljudskim životima cijena "rata drogi" previsoka.
Odgovornost Zapada da preoblikuje globalnu politiku bit će naglašena za tri tjedna kad u Britaniju stigne kolumbijski predsjednik Juan Manuel Santos Calderon koji je i tražio izvještaj. On želi promjene globalne politike do posebne opće skupštine Ujedinjenih naroda 2016.