Terminski S&P 500 indeks bio je u 13,30 sati u minusu 5,4 boda, ispod fer vrijednosti, dok je Dow Jones bio na gubitku 40, a Nasdaq indeks 11,75 bodova.
Na Wall Streetu su cijene dionica rasle tri tjedna zaredom, pa je prošloga tjedna S&P 500 dosegnuo novu rekordnu razinu, dok se Dow Jones, po prvi puta u povijesti, probio iznad psihološki važne granice od 15.000 bodova.
Pod pritiskom bi se, kao i jutros na azijskim te europskim tržištima, mogle naći dionice rudarskog i energetskog sektora jer zbog jačanja dolara padaju cijene sirovina.
I dok dolar jača, euro je pod pritiskom najava da bi Europska središnja banka mogla spustiti kamatne stope na depozite banaka ispod nula posto.
Spuštanje kamate na depozite u negativno područje značilo bi da ECB naplaćuje poslovnim bankama za prekonoćno čuvanje novca, što bi banke moglo potaknuti da počnu više kreditirati kompanije i građane, umjesto da novac drže kod središnje banke.
U fokusu ulagača bit će danas izvješće o prometu u trgovini na malo u SAD-u u travnju, koje bi moglo pokazati kakva je situacija s potrošnjom, koja čini čak 70 posto američkog gospodarstva. Podaci o maloprodaji prije mjesec dana bili su slabi zbog povećanja poreza i smanjenja proračunskih rashoda početkom godine.
Analitičari procjenjuju da je u travnju promet u trgovini na malo oslabio 0,3 posto, nakon što je u ožujku pao 0,4 posto.
I na europskim se burzama danas trguje oprezno. Londonski FTSE, frankfurtski DAX i pariški CAC indeks bili su u 13,30 sati u minusu između 0,2 i 0,4 posto.