Ovogodišnje obilježavanje događa se pod nazivom "Prevladajmo razlike: Milenijski razvojni ciljevi" kojim se definira usmjerenost u smanjenju smrtnosti djece, unapređenju zdravlja majki te prevenciji zaraznih bolesti.
"Medicinske sestre predstavljaju najveću skupinu u zdravstvu - ima ih više od 30 tisuća", rekao je pomoćnik ministra zdravlja Luka Vončina na svečanom obilježavanju u Hrvatskoj komori medicinskih sestara, gdje se okupilo 50-ak medicinskih sestara i tehničara, predstavnika strukovne komore, udruga i sindikata.
Napomenuo je da je osnovna pretpostavka da medicinske sestre moraju usvajati dodatna znanja i vještine te da je ono što je ključno - jačanje kompetencija i struke.
Dopredsjednica Hrvatske komore medicinskih sestara Slava Šepec istaknula je da je osnovni cilj razvijanje sestrinstva do najviših razina u korist pacijenata.
Napomenuvši da mnoge medicinske sestre iz EU nisu mogle izdržati pritisak različitih zahtjeva akreditacijskih standarda i struke te da su stoga napustile struku, izrazila je nadu da se to našim sestrama neće dogoditi jer se već od 2003. priprema teren za ulazak naših sestara u EU.
Također je izrazila nadu da će naše medicinske sestre biti dorasle onome što ih očekuje te da će osmisliti projekte s kojima će aplicirati na povlačenje sredstava iz fondova EU.
Glavna sestra KBC-a Zagreb Branka Rimac istaknula je da ulaskom Hrvatske u EU, tu struku očekuje puno posla i usklađivanja.
Smatra da će se, s obzirom na promjene, sestrinstvo graditi na višoj razini te da se nitko "ne treba bojati za svoje radno mjesto jer postoje stečena prava".
Međunarodni dan sestrinstva obilježava se 12. svibnja, na dan kada je rođena engleska bolničarka, začetnica modernog sestrinstva Florence Nightingale (1820.-1910.), koja je život posvetila zdravstvenom osvješćivanju, posebice važnosti higijene u zdravstvu, a utemeljila je i školu za medicinske sestre.