Duraković je posebnim pismom zatražio intervenciju Ureda visokog predstavnika za BiH (OHR) i Vijeća za provedbu mira (PIC) navodeći kako gradnja crkve "predstavlja izravno narušavanje sigurnosti i mirne organizacije ove godišnjice, uvredu za žrtve, udar na dostojanstvo preživjelih te još jedan pokušaj da se u miru u Srebrenici postigne ono što se nije postiglo ratom i genocidom".
Gradnja pravoslavne crke na uzvisini Budak započeta je prošle godine bez potrebnih odobrenja, a zabranu nastavka radova koju su izdale općinske vlasti poništilo je ministarstvo prostornog uređenja Republike Srpske.
Za Bošnjake Srebrenice sporno je to što se crkva gradi u naselju u kojemu uopće ne žive Srbi, kao i to što se podiže u neposrednoj blizini jedne od masovnih grobnica, a također je na uzvisini odmah iznad memorijalnog kompleksa u Potočarima.
"Izgradnjom crkve provodi se izravna politička provokacija što može imati utjecaj na političku stabilnost, međuljudske i međureligijske odnose građana Srebrenice", stoji u Durakovićevu pismu OHR-u.
Prekid gradnje i izmještanje već izgrađenog dijela crkve na pogodniju lokaciju ranije su zatražili OHR i američko veleposlanstvo u BiH, no to nije dalo nikakvog učinka pa je srebrenički načelnik zatražio novu intervenciju.