Od 7 analitičara brokerskih tvrtki, koji su sudjelovali u anketi Hine, njih 6 danas očekuje stagnaciju Crobexa, a 1 daljnji pad.
Crobex indeks jučer je oslabio 0,08 posto, na 1.992 boda, a Crobex10 0,15 posto, na 1.109 bodova.
Redovni promet dionicama iznosio je oko 9 milijuna kuna, što je otprilike 2 milijuna manje nego dan ranije.
Promet veći od milijun kuna jučer je zabilježila samo dionica HT-a, 1,3 milijuna kuna, a cijena joj je oslabila 0,08 posto, na 216,10 kuna.
„Očekujem danas mirno trgovanje, uobičajeno za petak, a Crobexi bi mogli stagnirati, vjerojatno s negativnim predznakom zbog nešto slabijeg raspoloženja na svjetskim tržištima, koja su pod pritiskom financijskih problema Cipra“, kaže Maja Bešević Vlajo, portfelj menadžerica u Podravskoj banci.
Nakon što je odbio oporezivanje depozita u bankama, Cipru je Europska unija dala rok do ponedjeljka za novi plan kojim bi namaknuo milijarde eura vlastitih sredstava, što je osnovni uvjet da bi dobio međunarodni paket pomoći od 10 milijardi eura. Ako to ne uspije, slijedi kolaps tamošnjeg bankarskog sustava, pa vjerojatno i isključivanje te otočne zemlje iz eurozone.
Premda se radi o maloj državi, ulagači se plaše da bi kolaps Cipra mogao izazvati rast cijene zaduživanja i u drugim prezaduženim članicama eurozone, što bi otežalo izlazak tog bloka iz dužničke krize i recesije.
Na Wall Streetu je jučer Dow Jones oslabio 0,62 posto, dok je S&P 500 pao 0,83, a Nasdaq indeks 0,97 posto.
Pad cijena dionica ponešto su tek ublažili podaci iz SAD-a i Kine koji ukazuju na stabilan, ali ne i spektakularan rast dvaju najvećih svjetskih gospodarstava.
„To je spriječilo dublji pad tržišta, no tek ćemo vidjeti hoće li problem s Ciprom potaknuti neku značajniju korekciju cijena dionica na niže, nakon njihovog snažnog rasta od početka godine. Ipak, pozitivno na tržišta, posebice američka, utječe nastavak vođenja labave monetarne politike u SAD-u“, zaključuje Maja Bešević Vlajo.
Na azijskim i europskim burzama cijene su dionica jutros pale, a ulagače ne zabrinjava samo ciparska kriza, nego i produbljivanje recesije u eurozoni.
Jučer objavljeno izvješće o PMI indeksu menadžera nabave pokazuje da su aktivnosti u gospodarstvu eurozone dodatno oslabile u ožujku, a ulagače ponajviše brine usporavanje rasta aktivnosti u Njemačkoj, najvećem europskom gospodarstvu.