Po tom bi prijedlogu, fizičkoj osobi koja podnese zahtjev za legalizaciju, jedinična vrijednosti komunalnog doprinosa iznosila jednu kunu po prostornom metru u četvrtoj zoni, u trećoj zoni dvije kune, u drugoj zoni tri kune, a u prvoj zoni četiri kune po metru prostornom građevine.
"Kako se radi o iznimno visokim iznosima koji se mjere u desecima tisuća kuna, smatramo prijeko potrebnim, ako želimo da postupak legalizacije uspješno bude obavljen, da se Grad Zagreb odrekne naplate komunalnog doprinosa u najvećoj mogućoj mjeri za sve nezakonito izgrađene zgrade", poručili su iz HNS-a.
Također napominju da je visina komunalnog doprinosa istaknuta kao osnovni i najveći problem u procesu legalizacije budući da zbog teške gospodarsko-socijalne situacije u zemlji i Zagrebu, većina sugrađana nema dovoljno financijskih sredstava koja bi im omogućila plaćanje takvog doprinosa.
"Građanima Zagreba treba omogućiti da bez visokih naknada i prepreka postavljenih od strane birokracije, legaliziraju svoje kuće, zgrade i gospodarske objekte. Na taj način zagrebačka Gradska skupština i gradonačelnik pokazali bi svoju razinu prepoznavanja složene situacije u društvu, te dali svoj doprinos da građani bez dodatnog troška legaliziraju svoje građevine", poručuju u priopćenju iz zagrebačkog HNS-a.