FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Hrvatska u 15,30 sati

Autor: jnah
ZAGREB, 7. ožujka 2013. (Hina) - Pregled vijesti iz Hrvatske u 15,30 sati:

ZAGREB

Član Predsjedništva HDZ-a Gordan Jandroković kazao je kako se nada da će danas parafirani Memorandum o suglasnosti sa Slovenijom kojim se rješava pitanje Ljubljanske banke osigurati ratifikaciju hrvatskog pristupnog ugovora u slovenskom parlamentu, ali i zatražio da premijer Zoran Milanović ili ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić dođu u Sabor i objasne kakva je sudbina prenesene štednje u Ljubljanskoj banci. "Očito se radi o kompromisnom rješenju za koje se nadamo da će osigurati ratifikaciju hrvatskoga pristupnog ugovora i to je dobro. Što se tiče prenesene devizne štednje, njena je sudbina nejasna. Memorandum ne definira rješavanje tog pitanja već samo daje naznaku smjera u kojem bi se to pitanje moglo i trebalo rješiti", rekao je Jandroković novinarima u Saboru. Izrazio je zabrinutost zbog obveze Vlade da osigura zastoj sporova vezanih uz prenesenu štednju koji banke vode pred hrvatskim sudovima. "Dvije hrvatske banke moraju obustaviti sve sudske postupke i radnje vezano za rješavanje devizne štednje. Mi u ovom trenutku ne znamo što to točno znači, da li je to možda na mala vrata uvođenje odustajanja od tužbe u slučaju prenesene devizne štednje", naglasio je Jandroković.

ZAGREB

Premijer Milanović još jednom je danas komentirao slučaj kupoprodaje zemljišta u Istri u vlasništvu obitelji ministra turizma Veljka Ostojića, ističući da vjeruje kako će Ostojić dati uvjerljive odgovore. "Rekao sam da će trebati dati odgovore na niz pitanja. Netko je rekao da je to prežvakana tema, ali dobro je da se prožvače i probavi. Vjerujem da će gospodin Ostojić dati uvjerljive odgovore", rekao je Milanović na konferenciji za novinare nakon sjednice Vlade. Naglasio je da u vrijeme sklapanja vlade nije bilo nikakvih kaznenih prijava protiv Ostojića. "Ako se imam pravo, neću reći ograditi, ali malo ustuknuti, ipak smo mi koalicija, ja sam predsjednik SDP-a. Naravno da kad sastavljate vladu vodite računa o kredibilitetu svakoga, naravno i gospodina Ostojića. On za mene nije bio upitan. Prema tome, svatko od nas mora dati jasne odgovore", rekao je Milanović, te dodao kako o tom slučaju ne može više ništa reći, jer ne zna. Na pitanje hoće li Ostojićev slučaj i pokretanje postupka utvrđivanja sukoba interesa zamjenika ministra zdravlja Marjana Cesarika i ministra poljoprivrede Tihomira Jakovine narušiti kredibilitet Vlade, premijer je kazao kako su to neusporedivi slučajevi.

BERLIN

Ministar turizma Veljko Ostojić rekao je danas da ne vidi zašto bi u svojoj imovinskoj kartici trebao prijaviti nešto što nema, budući da zemljište u Balama on nije niti kupio niti prodao i da novac od te prodaje ne pripada njemu. Odgovarajući na pitanja novinara u Berlinu, gdje je drugi dan na svjetskoj turističkoj burzi ITB, ponovio je da nije niti kupio niti prodao to zemljište pa ni novac od te prodaje ne pripada njemu, kao što, rekao je, ni novac za koji je zemljište kupljeno 2004. nije bio njegov. Stoga, dodao je, ne vidi razloga da je u svojoj imovinskoj kartici trebao prijaviti nešto što nema, jer su ga i to novinari danas pitali. Novac su ulagali šogorica i supruga i novac je kod šogorice, kazao je. Na novinarski upit hoće li dati ostavku ako se utvrdi da je kriv, odgovorio je da o tome trenutno ne razmišlja. Misli i da je to što se događa oko njega samo iskaz nečijih namjera i da je to dio "sante leda koja je iznad mora" te da se nešto drugo valja u pozadini.

ZAGREB

Žene su u politici podzastupljene, a kada javno istupaju onda uglavnom govore o, po percepciji javnosti, manje važnim temama kao što je primjerice socijala ili zdravstvo, dok ih se kod "ozbiljnih tema" uglavnom zaobilazi, suglasile su se sudionice današnjeg okruglog stola "Žene u politici u Hrvatskoj", organiziranog u povodu Međunarodnog dana žena. "Ženama treba otvarati vrata tamo gdje se odlučuje o novcu i gdje je stvarna moć", poručila je saborska zstupnica i bivša predsjednica vlade Jadranka Kosor. Saborska zastupnica SDP-a Mirela Holy smatra da su žene djelomično i same krive jer su dopustile da ih se stjera u geto, a njezina stranačka kolegica i saborska zastupnica Gordana Sobol požalila se da žene nemaju sugovrnike i partnere niti unutar vlastitih stranaka. Kninska gradonačelnica Josipa Rimac iz redova HDZ-a kazala je kako stvari treba rješavati u temeljnim stranačkim ograncima i zapitala pritom koliko u njima ima aktivnih žena. Sudionice skupa najoštrije su osudile nedavnu izjavu premijera Zorana Milanovića koji je ženama na SDP-ovom Forumu žena poručio "Izborite se, budite pametnije, inteligentnije i lukavije i zaboravit će da ste žene, bojat će vas se!". "Poruka je strašna i ne samo da je seksistička već graniči s nekim drugim stvarima", poručila je predsjednica Županijskog povjerenstva za ravnopravnost spolova Splitsko-dalmatinske županije Ivanka Luetić Boban.

ZAGREB

U Zagrebu svaki dan umre jedna žena od raka dojke, a dvije do tri obole od te maligne bolesti, upozoreno je danas na konferenciji za novinare udruge žena oboljelih i liječenih od raka dojke "Sve za nju", gdje je predstavljena kampanja "Najljepši ukras Zagreba su Zagrepčanke" u sklopu koje će na 305 tisuća adresa u Zagrebu biti dostavljen letak o samopregledu dojke. "Samopregled dojke važan je za otkrivanje raka dojke u početnoj fazi jer je tada i najizlječiviji, do 90 posto ako se otkrije na vrijeme", upozorila je predsjednica udruge "Sve za nju" Almenka Balenović predstavljajući kampanju kojoj je cilj smanjiti smrtnost od te maligne bolesti. Naglasila je da je samopregled "važna stvar koju bi svaka žena trebala znati". Podsjetila je i na humanitarnu akciju Dan narcisa koja će se ove godine održati 23. ožujka na Cvjetnom trgu i Centru Kaptol, a čija su prikupljena sredstva namijenjena prevenciji i ranom otkrivanju raka dojke. Naglasivši da je karcinom dojke najčešće maligno oboljenje u svijetu koje obuhvaća 16 posto svih malignih bolesti žena, voditeljica ureda Svjetske zdravstvene organizacije u Hrvatskoj Antoinette Kaić Rak istaknula je da je Hrvatska zemlja srednje pojavnosti karcinoma dojke, ali visoke smrtnosti. Podsjetila je da godišnje u Hrvatskoj oboli 2500 žena u dobi iznad 50 godina.

ZAGREB

Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) predstavnik je Republike Hrvatske u europskom projektu epSOS, vrijednom 35 milijuna eura, čiji je cilj povezivanje zdravstvenih sustava Europe, a riječ je o uvođenju "pametnih otvorenih usluga za europske pacijente" (Smart Open Services for European Patients – epSOS), što bi u budućnosti u praktičnom smislu donijelo prekograničnu zdravstvenu zaštitu za europske građane koji putuju Europom. "Ako se građani nađu na putovanju u bilo kojoj europskoj zemlji i ostanu bez svoje terapije, liječnik će u drugoj zemlji moći kroz povezan sustav dobiti informaciju iz njihovog zdravstvenog kartona o kroničnoj terapiji, prethodnim liječenjima, bolestima i alergijama, što u određenim situacijama može spasiti ljudski život", pojašnjava HZZO u današnjem priopćenju. Usluge koje ćemo izmjenjivati s liječnicima europskih zemalja obuhvaćale bi sažetak o pacijentu te e-recept i e-izdavanje lijeka uz davanje povratne informacije o izdanom lijeku. U projekt epSOS su od 2008. godine uključene 23 europske zemlje, a Hrvatska se priključila ove godine.

RIJEKA

Hrvatska je znatno poboljšala regulativu o financiranju političkih kampanja, ali problemi još nisu nestali, ocijenio je profesor zagrebačkog Fakulteta političkih znanosti Zdravko Petak na današnjoj tribini o financiranju političkih kampanja koju je organizirao Transparency International Hrvatska. Hrvatska je ušla u red zemalja koje ozbiljno promišljaju problematiku regulacije političkih kampanja, rekao je Petak ističući da se problemi pojavljuju zbog ostataka netransparentnosti i nedovoljno kvalitetne provedbe propisa. U kontroli i mogućem kažnjavanju pri zatečenim nepravilnostima važno je djelovanje neovisnog tijela, Državnog izbornog povjerenstva (DIP) koje bi, ustvrdio je Petak, moralo biti djelotvornije. Bitno je uspostaviti mehanizme javnog objavljivanja podataka o financiranju kampanje, kontrolu donacija, pri čemu ne smije biti anonimnih, mora biti utvrđena visine donacije, potom kontrola troškova i program javnog financiranja u kojem se razmjerno izdašno i na kontroliran način dodjeljuje novac strankama ili kandidatima iz državnog ili lokalnih proračuna, rekao je Petak. Zorislav Antun Petrović iz Transparency Internationala Hrvatska, organizatora tribine, najavio je slične po svim značajnijim hrvatskim gradovima.

ZAGREB

Predstavnici zagrebačkog SDP, predvođeni stranačkim kandidatom za zagrebačkog gradonačelnika Rajkom Ostojićem, danas su u sesvetskom naselju Kobiljak predstavili prijedlog izmjene osnovice za izračun komunalnog doprinosa pri legalizaciji objekta, kojim namjeravaju prosječnu hrvatsku obitelj od četiri člana u potpunosti osloboditi plaćanja tog doprinosa za objekt veličine do 80 četvornih metara. Po tom prijedlogu, s kojim će SDP izaći na sjednicu Skupštine 21. ožujka, osnovica za izračun komunalnog doprinosa umanjila bi se za 100 kubnih metara za podnositelja zahtjeva za legalizaciju, te za dodatnih 50 kubnih metara za svakog člana kućanstva koji je na toj adresi prijavljen dulje od godinu dana. Ostojić je prijedlog predstavio ispred obiteljske kuće Josipa Špelića koja je proširivana bez potrebne legalizacije kako bi se u njoj stambeno zbrinulo čak 11 članova obitelji, dakle, naglasio je Ostojić, iz nužde. "Naš prijedlog razlikuje sve one koji su gradili dom iz nužde, za svoju obitelj, od onih koji su gradili da bi ostvarili ekstra profite. Naš prijedlog je socijalan, odgovoran i pravedan", poručio je.

VINKOVCI

Saborski zastupnik SDP-a i kandidat za gradonačelnika Vinkovaca na predstojećim lokalnim izborima Damir Rimac danas je na konferenciji za novinare u Vinkovcima podnio vlastito zastupničko financijsko izviješće za 2012. godinu, odnosno za prvu godinu svoga saborskog mandata. Iz podastrtoga izviješća razvidno je da je zastupnik Rimac u 2012. godini nakon odbitaka troškova stanovanja i putovanja zaradio 204.000 kuna. Prema Rimčevim riječima, najam stana od 39 četvronih metara u naselju Sopot u Zagrebu koštao je Hrvatski sabor godišnje 36.600 kuna, za putne troškove isplaćeno mu je gotovo 35.000 kuna, daljnjih 20.000 kuna dobio je na ime povećanih troškova zastupnika, a za odvojeni život 12.000 kuna te. „Ovo su visoka primanja no ne i najviša jer, podsjećam, ravnatelji nekih državnih agencija imaju veće plaće od saborskih zastupnika“, istaknuo je Rimac te pozvao sve javne dužnosnike uključujući i gradonačelnike i župane da podnesu javnosti račune o prihodima.

ZAGREB

Prvi regionalni simpozij o klizištima u jadransko-balkanskoj regiji okupio je danas u zagrebačkoj Gradskoj skupštini 80-ak istraživača i stručnjaka sa 17 sveučilišta iz deset zemalja, uglavnom iz regije te Japana i Rusije, kao i predstavnike lokalne i državne uprave, kako bi se upozorilo na rizik od klizišta, poplava i bujičnih tokova te definirale rizične zone. Simpozij je otvorila zamjenica zagrebačkog gradonačelnika Jelena Pavičić Vukičević istaknuvši da se dio Zagreba nalazi na obroncima Medvednice pa su Zagrepčani naviknuti živjeti s klizištima, kojih je registrirano više od 800. Naglasila je kako se u Zagrebu nalazi i najveće klizište u Hrvatskoj - klizište Kostanjek, na kojemu se, u sklopu Japansko-hrvatskog bilateralnog projekta, odvija znanstveno istraživanje. Japanska Vlada donirala je 2,5 milijuna kuna za opremu i istraživanje namijenjenih zaštiti stanovnika ugroženih klizanjem na području Kostanjeka.

ZAGREB/DUBROVNIK

Akademik Nenad Vekarić, upravitelj dubrovačkoga Zavoda za povijesne znanosti HAZU izjavio je danas da će Pravilnik o uvjetima za izbor u znanstvena zvanja prouzročiti nesagledivu štetu hrvatskim humanističkim znanostima pa predlaže da se stavi izvan snage one dijelove koji se odnose na te znanosti. Vekarić je u razgovoru za Hinu posebno upozorio na koncepcijsku promašenost Pravilnika, jer umjesto da integrira hrvatsku humanističku znanost u europski prostor, on je izdvaja od tog prostora, umjesto da promocijom hrvatskih institucija i hrvatskih izdavača u europskom prostoru pomogne da stanu na "europske" noge, taj ih Pravilnik do te mjere minorizira da ih drži potpuno irelevantnim za znanstveno djelovanje. Primjerice, kako je naveo, HAZU je u 150 godina izdala na desetke tisuća relevantnih znanstvenih radova iz područja humanističkih znanosti, no po Pravilniku, ne samo HAZU, nego i neke druge znanstvene ustanove nisu relevantan izdavač. Vekarić smatra znatnim slabostima Pravilnika što je zanemario kvalitetu i kvantitetu nečijeg znanstvenog rada, a predimenzionirao značenje međunarodne vidljivosti, odnosno poistovjetio je međunarodnu vidljivost s kvalitetom što jednostavno nije točno.

ZAGREB

Međunarodni sajam turizma "Place2go" okupit će u Boćarskome domu u Zagrebu izlagače iz 17 zemalja koji će od 15. do 17. ožujka predstaviti svoju turističku ponudu, a novost je "Gastro ulica" u dodatnoj dvorani, rekla je direktorica tog sajma Damjana Domanovac na današnjoj konferenciji za novinare. Osim ponude u glavnoj dvorani, u kojoj su postavljeni štandovi izlagača, posjetitelji će u dodatnoj dvorani moći posjetiti "Gastro ulicu" u kojoj će hrvatski i svjetski kuhari predstaviti svoju gastronomiju, rekla je Domanovac. Osim turističkih zemalja i odredišta te turističkih agencija, predstavit će se ugostitelji, uvoznici egzotičnih suvenira i proizvoda te zagrebački restorani s ponudom jela iz raznih dijelova svijeta. Tako će se moći kušati francuska, arapska, tajlandska, indijska, turska i naša kuhinja, dodala je. Sajam se održava uz potporu grada Zagreba, Turističke zajednice grada Zagreba, Hrvatske turističke zajednice i Udruge hrvatskih putničkih agencija. Prošle je godine sajam posjetilo oko 13 tisuća posjetitelja, a na njemu su sudjelovala 104 izlagača iz 13 zemalja, podsjetila je i dodala da se ove godine očekuje još veći odziv publike i izlagača.

SPLIT

Splitskome gradonačelniku Željku Kerumu Visoki prekršajni sud pravomoćno je dosudio novčanu kaznu od 10.000 kuna za aferu "vrtići" iz 2009. godine, a grad Split pravomoćno je oslobođen, potvrdio je danas splitski Prekršajni sud. Splitski Prekršajni sud 2010. godine nepravomoćno je gradonačelniku Kerumu zbog kršenja Zakona o javnoj nabavi dosudio novčanu kaznu od 15.000 kuna. Gradonačelnik se žalio Visokome prekršajnom sudu u Zagrebu koji je uzeo u obzir njegovu neosuđivanost te je novčanu kaznu smanjio na 10.000 kuna. Kerum i grad Split našli su se na Prekršajnom sudu jer je gradonačelnik u ime grada bez objave natječaja krenuo u obnovu šest vrtića na gradskome području i taj je posao, vrijedan šest milijuna kuna, izravnom pogodbom dao tvrtki svojeg prijatelja Ivice Livaje. Čim je to razotkriveno, Željko Kerum prekinuo je radove iako je prije toga u javnosti izjavljivao kako natječaj nije objavio jer se radilo o hitnim poslovima budući da Splitu nedostaje vrtića.

SPLIT

Na splitskom Trgovačkom sudu danas nije uspjela ni druga javna dražba za kupnju strojeva i opreme tvrtke "Uzor u stečaju", kao što je i prije dva dana na istom sudu propala druga dražba za prodaju Uzorovog poslovnog prostora u Šibeniku. Trgovački sud nije zaprimio niti jednu ponudu za kupnju strojeva i opreme splitskog "Uzora u stečaju", čija je vrijednost već jednom bila umanjena na milijun kuna, a na današnjoj je dražbi umanjena za još 20 posto. Prije dva dana zbog nezainteresiranosti kupaca propala i druga javna dražba za prodaju Uzorovog poslovnog prostora u Šibeniku. Nova je zakazana za 11. travnja do kada će se prikupljati pismene ponude bez naznake najmanje početne cijene. Poslovni prostor u Šibeniku prvotno je procijenjen na 370.250 kuna, a kasnije mu je vrijednost pala za 20 posto. Stečajni dužnik Uzor sebi pridržava pravo da ne prihvati niti jednu ponudu ako mu ne odgovara cijena.

ZAGREB

Bivši pripadnici prve gardijske brigade "Tigrovi" Vid Damir Raguž i Željko Škledar nepravomoćno su danas na zagrebačkom Županijskom sudu oslobođeni optužbe da su 1991. u Novskoj mučili i ubili četvero srpskih civila. Ključno za oslobađajuću odluku suca Tomislava Juriše bio je iskaz njihovog suborca Drage Prše koji je posvjedočio da mu je pokojni pripadnik "Tigrova" Dubravko Leskovar priznao da je on počinio zločin u kojem je najvjerojatnije sudjelovao i suborac, pokojni Ante Perković. Optuženi nisu bili na izricanju presude. Raguž se sudilo u odsutnosti jer je bio u bijegu u Stocu u Bosni i Hercegovini, a Škledar nije došao zbog bolesti djeteta. Dvojicu "Tigrova" teretilo se da su 21. studenoga 1991. naoružani upali u kuću Miše Raškovića, gdje su njega i suprugu Sajku te susjede Mihajla Šeatovića i Ljubana Vujića mučili i hladnokrvno ubili. Obojici se 2010. sudilo na sisačkom Županijskom sudu koji je Raguža osudio na maksimalnu zatvorsku kaznu od 20 godina, a Škledara oslobodio. Presudu je ukinuo Vrhovni sud, a slučaj je prebačen u Zagreb, gdje se još 1992. na Vojnom sudu vodio postupak za ovaj zločin protiv Raguža i Leskovara. No, nakon nekoliko ročišta oni su amnestirani po Zakonu o oprostu. Supruga jednog od ubijenih Marica Šeatović, koja već godinama bezuspješno traži odštetu, po izlasku iz sudnice kazala je kako su civile ipak pobili hrvatski vojnici, "bili oni živi ili mrtvi".

OSIJEK

Zbog sumnje da je u Mandićevcu u blizini Đakova usmrtio 44-godišnjaka, policija je uhitila 43-godišnjega hrvatskog državljanina, izvijestili su predstavnici osječko-baranjske Policijske uprave na današnjoj izvanrednoj konferenciji za novinare. Glasnogovornica Policijske uprave Vesna Žnidarić-Bolarić rekla je kako je policiji jučer popodne mješetanin dojavio da je u obiteljskoj kući u Mandićevcu mrtav muškarac u krvi. Dodala je kako je u kući policija pronašla mrtvoga 44-godišnjaka iz Mandićevca, s vidljivim tragovima nasilne smrti, koji je nakon očevida prevezen u osječki Klinički bolnički centar na obdukciju (KBC). Izvijestila je da se nad osumnjičenim 43-godišnjakom provodi kriminalistička istraga, ali nije mogla potvrditi jesu li osumnjičenik i žrtva rođaci te jesu li živjeli u istoj kući. Na pitanje novinara odgovorila je kako motiv ubojstva još nije utvrđen, a po dosadašnjim spoznajama, ubijen je u napadu hladnim oružjem. S obzirom na to da istraga još traje, nije mogla reći je li osumnjičenik zatečen na mjestu ubojstva ili je uhićen poslije.

(Hina) xjn yjn

An unhandled error has occurred. Reload 🗙