FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

CEMEX o korištenju krutog goriva iz otpada u procesu proizvodnje

Autor: mbuj
ZAGREB, 6. ožujka 2013. (Hina) - Zbog obveze smanjenja emisija CO2 i uključivanja Hrvatske u europski sustav trgovanja tim emisijama, tvrtka CEMEX Hrvatska treba u procesu proizvodnje tvornica cementa umjesto neobnovljivih fosilnih početi koristiti zamjenska goriva, rekao je danas predsjednik Uprave CEMEX Hrvatske Trpimir Renić na briefingu za novinare.

Dodao je da je jedno od najkorisnijih goriva kruto gorivo koje nastaje kao rezultat mehaničko-biološke obrade neopasnog nerazvrstanog komunalnog otpada.

Od cementne industrije u Europi se, putem Direktiva Europske unije, traži da smanje emisije CO2. "Jedini način na koji mi možemo smanjivati emisije je da zamijenimo postojeća fosilna goriva s tzv. zamjenskim gorivima, a to znači goriva iz neopasnog komunalnog otpada", rekao je Renić.

Pojasnio je da cementnu industriju od klasičnih spalionica razlikuje to što im je primarno poslovanje i dalje proizvodnja cementa, a ne spaljivanje otpada. U njihovu proizvodnom procesu se postižu visoke temperature (od 1.300 do 1.400 stupnjeva) unutar peći i vrijeme zadržavanja svih tih materijala je puno duže nego što je to u klasičnim spalionicama.

Renić je istaknuo da CEMEX već koristi neka zamjenska goriva, kao primjerice kominu maslina i drvnu sječku te da su im kapaciteti za zamjensko gorivo od 25 do 30 posto. Do 2015. namjeravaju povećati udio zamjenskih goriva na 35 posto.

Po njegovim riječima, sva iskustva unutar zemalja EU i šire pokazuju da korištenje takvih goriva u tvornicama cementa nemaju "nikakav negativan utjecaj na okoliš i zdravlje ljudi". Uz to, kazao je, smanjit će se emisija stakleničkih plinova i količina otpada na odlagalištima te otvoriti mogućnosti za razvoj lokalnog gospodarstva.

Ministarstvo zaštite okoliša i prirode uputilo je 4. ožujka u javnu raspravu Studiju o utjecaju na okoliš prihvata, privremenog skladištenja i loženja krutog goriva iz otpada u tvornici cementa Sveti Juraj, odnosno Sveti Kajo i trajat će 30 dana, a javno će biti predstavljena 12. ožujka u Kaštelima i Solinu. Ministarstvo zaštite okoliša i prirode odlučit će hoće li prihvatiti Studiju, rekao je Renić. "Ako se Studija prihvati, idemo u proces nabavljanja takvog materijala. Unutar Hrvatske ga ima vrlo malo, ali je činjenica da mi 90 posto otpada odlažemo na odlagalištima, što je protivno zahtjevima i praksi unutar Europske unije", izjavio je.

(Hina) xbma ymć

An unhandled error has occurred. Reload 🗙