FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Predstavke o obiteljskom nasilju sve teže

Autor: vhor
KARLOVAC, 26. veljače 2013. (Hina) - Od svih slučajeva na kojima je Pravobraniteljstvo za ravnopravnost spolova radilo protekle godine čak se jedna trećina odnosi na obiteljsko nasilje, kazala je danas na okruglom stolu pravobraniteljica Višnja Ljubičić.

To je razlog da u prevenciji pokrenemo edukaciju svih dionika, posebno u policiji i centrima za socijalnu skrb, navela je pravobraniteljica i dodala da su predstavke o obiteljskom nasilju u posljednjih godinu dana znatno teže i složenije od ranijih. Po njezinom mišljenju to je odraz dubljih problema u društvu.

Nada Murganić, predsjednica Županijskog povjerenstva za ravnopravnost spolova predložila je da Ministarstvo socijalne politike i mladih ponovno razmotri prijedlog da se financiranje skloništa za žene žrtve nasilja riješi posebnim zakonom. Pravobraniteljica Ljubičić je podsjetila da se od zasebnog zakona o financiranju skloništa odustalo, ali da se ta problematika, primjerice, može urediti i kroz izmjene Zakona o ustanovama.

Važno je da se financiranje uredi sustavno. Ne smije se događati da se financiranje skloništa prepusti županijama, koja se zbog nedostatka novca ili nesenzibilnosti, kao u Slavonskom Brodu, zatvaraju, ističe pravobraniteljica.

Predstavnica ženske grupe Korak Jasna Lenuzzi kazala je da je udruga zadovoljna suradnjom s policijom i svim drugim subjektima, ali da ih nerijetko sablaznu sudske presude prema počiniteljima nasilja.

Predložila je da sudovi osim s djelatnicima centara za socijalnu skrb surađuju i sa stručnjacima u skloništima.

Županijska državna odvjetnica Gordana Križanić kazala je da je tijekom prošle godine na postupanje došlo 30 najtežih slučajeva obiteljskog nasilja. Ostali su procesuirani na prekršajnom sudu, a 15 ih je odbačeno.

U većini slučajeva supruge se u postupku pozivaju na odredbu (tzv. blagodat) da ne moraju svjedočiti protiv supruga. Znači, iz nekog su razloga odustale od progona i mi više nemamo dokaza za daljnje procesuiranje, kazala je Križanić.

U karlovački centar za socijalnu skrb prošle je godine prijavljeno 312 slučajeva obiteljskog nasilja, a bolnica je medicinski zbrinula 46 osoba iz tih nasilnih događaja.

Zamjenik ravnatelja karlovačke bolnice Josip Žunić naveo je da je među njima bilo i petero maloljetnika.

Prema njegovom mišljenju, razlog takvom teškom nasilju prečesto je opće siromaštvo te se založio da se nađu rješenja za zapošljavanje žrtava nasilja.

Pravobraniteljica Ljubičić podsjetila je da u sustavu Hrvatskog zavoda za zapošljavanje postoji mjera subvencije onim poslodavcima koji zaposle žrtve nasilja, ali da se ta mjera slabo koristi. Najavila je da će osobno putem Hrvatske udruge poslodavaca upoznati poslodavce o toj mjeri.

(Hina) xvhor ysšh

An unhandled error has occurred. Reload 🗙