Na londonskom je tržištu cijena barela sirove nafte porasla 1,08 dolara, na 118,32 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 49 centi višoj cijeni, od 96,32 dolara.
Kineski izvoz i uvoz u siječnju premašili su očekivanja analitičara, nadovezujući se na naznake oporavka drugog po veličini potrošača nafte u svijetu. Naftna je tržišta dodatno podupro podatak o ubrzavanju dnevnog uvoza nafte u Kinu u siječnju.
"Svjetska potražnja za naftom neočekivano je porasla proteklih mjeseci, u skladu s oporavkom gospodarskih aktivnosti koji se odražava u rastu indeksa menadžera nabave u zemljama širom svijeta", konstatirali su analitičari Goldman Sachsa.
Drugi potporni čimbenik bit će napetosti na Bliskom istoku i zabrinutost za opskrbu naftom iz te regije, dodaju.
Vatrena retorika iranskog vrhovnog vođe ajatolaha Ali Hameneia u negativnom odgovoru na američku ponudu za bilateralnim razgovorima dodatno je potpirila zabrinutost da najveći faktor rizika za naftna tržišta neće biti neutraliziran u dogledno vrijeme.
"Napetosti između Zapada i Irana vjerojatno će zadržati premiju rizika za Bliski istok na visokoj razini a svjetske cijene nafte iznad 100 dolara po barelu, barem u prvoj polovini godine", konstatira Tom Pugh iz Capital Economicsa.
Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je na svojim internetskim stranicama objavila da je cijena referentne košarice njezine nafte u četvrtak iznosila 113,67 dolara, što znači da je bila 57 centi viša nego prethodnog trgovinskog dana.