"Branim Strasbourg, europsku prijestolnicu jer nas povijest podsjeća na ulogu Strasbourga", istaknuo je Hollande.
Razlog potpori nije to što je Strasbourg "u Francuskoj" ni to što se u europskim ugovorima ime toga grada navodi kao sjedište parlamenta, istaknuo je predsjednik, nego to što smo "proslavili 50. obljetnicu ugovora o francusko-njemačkom prijateljstvu i što je Strasbourg dio pomirbe između naših zemalja".
Europski ugovori predviđaju da se 12 plenarnih sjednica na godinu održava u Strasbourgu, gdje mu je službeno sjedište. Ustvari, te sjednice traju tri i pol dana, od ponedjeljka poslijepodne do četvrtka. Preostalo vrijeme zastupnici uglavnom rade u Bruxellesu, napose u povjerenstvima i na sjednicama političkih skupina.
Sve veći broj zastupnika osporava opravdanost rada na dvjema lokacijama koji ima za posljedicu seobu tisuća zastupnika, dužnosnika, prevoditelja i novinara svakog mjeseca i kritizira njegovu financijsku cijenu i utjecaj na okoliš. Traže da se svi parlamentarni poslovi prenesu u Bruxelles.
Predsjednik konzervativnih eurozastupnika iz Velike Britanije Martin Callanan narugao se u utorak takvoj praksi rekavši: "Strasbourg je gostoljubiv i divan grad koji treba posjetiti barem jednom u životu, ali ne svaki mjesec".
Hollande mu je odgovorio da Strasbourg utjelovljuje "povijest i budućnost Europe zato što postoje gradovi koji su simbol Europe".
"Mislimo li da Strasbourg ne može biti sjedište Europskog parlamenta, sumnja se uvlači u europska uvjerenja svih, bez obzira na materijalne teškoće na koje možete naići", zaključio je.