Povjerenstvo čine predstavnik MUP-a, policijski službenik Hrvoje Đuran te dvije predstavnice javnosti koje je imenovao saborski Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina - Sandra Benčić, koju je predložio Centar za mirovne studije, te Lidija Grčić, koju je predložila Udruga 108. brigade ZNG-a Republike Hrvatske i Udruga za pomoć osobama s mentalnom retardacijom "Regoč". Oni su u rujnu imenovani na četiri godine, a pravilnik na temelju kojega će raditi stupio je na snagu tri mjeseca prije.
Građani će pisano i usmeno moći podnositi predstavke i pritužbe na nezakonit ili nepravilan rad policajca i drugih zaposlenika MUP-a ili, pak, samih ustrojstvenih jedinica policije ili MUP-a. Svaka pritužba bit će u roku od 24 sata evidentirana u informacijskome sustavu MUP-a.
Anonimnu usmenu ili pisanu dojavu u kojoj se iznose sumnje u kazneno djelo voditelj jedinice u kojoj je dojava zaprimljena morat će odmah proslijediti kriminalističkoj policiji, a dojave koje ne sadržavaju takve sumnje unutarnjoj kontroli MUP-a.
Za rješavanje predstavki ili pritužbi protiv policajaca mjerodavni su načelnici policijskih uprava, a za pritužbe na njihov rad, rad djelatnika u sjedištu MUP-a i Ravnateljstvu policije voditelj unutarnje kontrole.
O rješavanju pritužaba na rad glavnog ravnatelja unutarnja kontrola mora najprije obavijestiti ministra unutarnjih poslova, a ako da se netko požali na samu MUP-ovu unutarnju kontrolu, za rješavanje je ovlašten sam ministar unutarnjih poslova.
S obzirom na rezultate provjere, podnesci i pritužbe ocjenjuju se kao utemeljene, djelomice utemeljene, neutemeljene ili nepotvrđene, a podnositelj se o ocjeni obavještava pisano u roku od 30 dana od dana zaprimanja predstavke ili pritužbe. Nezadovoljni se nakon toga mogu obratiti unutarnjoj kontroli, koja će još jedanput razmotriti utemeljenost prigovora.
Ako je podnositelj nezadovoljan provedenim provjerama i odgovorom, može se obratiti povjerenstvu sa sjedištem u zgradi MUP-a u Ulici grada Vukovara 33 u Zagrebu. Administrativne i tehničke poslove za povjerenstvo obavlja MUP-ova unutarnja kontrola.
Ako procijeni da je to potrebno za donošenje konačne odluke, povjerenstvo od unutarnje kontrole može tražiti dodatne provjere i konkretne mjere i radnje, a može zatražiti i mišljenje drugih stručnih službi MUP-a.
Po odluci povjerenstva, prigovor može biti utemeljen, djelomice utemeljen i neutemeljen, a podnositelj se o odluci obavještava pisano najkasnije u roku od 90 dana od zaprimanja prigovora. Mogući prigovori na odgovor povjerenstva neće se razmatrati.
Članovi povjerenstva moraju se odnositi prema podatcima koje su doznali u skladu s propisima kojima je uređena zaštita i tajnost podataka.
U evidenciji o pritužbama prikupljat će se podatci o onima na koje se građani tuže, o podnositeljima predstavki i pritužaba, opis događaja te podatci o vrsti i načinu povrede službene dužnosti. Podatci o neutemeljenima ili nepotvrđenim predstavkama i pritužbama brišu se nakon pet godina, a podatci o utemeljenima ili djelomično utemeljenim predstavkama i pritužbama nakon deset godina.
MUP je na internetskim stranicama (www.mup.hr) objavio i uputu građanima za podnošenje predstavki i pritužbi.