Peking je za ovu godinu zacrtao 10-postotno povećanje ukupne trgovinske razmjene, ali je nedavno priznao da ga vjerojatno neće ostvariti, navodeći kao razlog slabu inozemnu potražnju, posebice u Japanu i dugovima natovarenoj eurozoni.
U prvih 11 mjeseci ove godine ukupni obujam trgovinske razmjene porastao je samo 5,8 posto u odnosu na isto razdoblje lani, na 3.500 milijardi dolara, dok je izvoz uvećan 7,3 posto, na 1.800 milijardi dolara, pokazali su službeni podaci.
Shen Danyang, glasnogovornik u ministarstvu gospodarstva, rekao je u utorak na redovnoj konferenciji za novinare da izvoznike u drugom po veličini svjetskom gospodarstvu vjerojatno čeka još jedna teška godina.
"Što se tiče iduće godine, globalna gospodarska situacija i dalje će biti komplicirana i neizvjesna, očekuje se da će svjetski rast ostati slab, te da će razni oblici trgovinskog protekcionizma vjerojatno ojačati", rekao je.
"Stoga ... nema razloga za optimizam kada je u pitanju kinesko vanjskotrgovinsko okruženje i prepreke koje bi mogle zakočiti vanjskotrgovinski rast i dalje su velike."
Shen je rekao da su se trgovinske razmirice između najvećeg svjetskog izvoznika i njegovih glavnih trgovinskih partnera intenzivirale u ovoj godini, naglasivši da su se u 2012. protiv Kine vodile 53 trgovinske istrage ukupne vrijednosti 24,2 milijarde dolara.
Prošle godine Kina je bila predmet 69 trgovinskih istraga vrijednih 5,9 milijardi dolara, pokazuju prijašnji vladini podaci.