FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Projekt o potpori ženama žrtvama nasilja

Autor: zdra
VUKOVAR, 12. listopada 2012. (Hina) - Na konferenciji o projektu "Izlazak iz mraka - prevencija i podrška ženama žrtvama nasilja", koji provodi Udruga B.a.B.e. na području Vukovarsko-srijemske županije, predstavljeni su rezultati istraživanja te udruge o vršnjačkom nasilju i percepciji rodnih razlika u djece i mladih, koje je provedeno u školama i učeničkim domovima na području grada Vukovara.

Istraživanjem je bilo obuhvaćeno stotinjak djece - učenika vukovarskih osnovnih škola Antuna Bauera i Dragutina Tadijanovića te srednjoškolaca smještenih u Učeničkom domu kako bi se utvrdila njihova stajališta o rodnoj ravnopravnosti i nasilju, objasnila je Sniježana Matejčić iz B.a.b.e. te dodala kako je jedan od ciljeva istraživanja pridonijeti smanjenju vršnjačkoga i rodno uvjetovanog nasilja u Vukovarsko-srijemskoj županiji kroz program edukacije za djecu i mladež koji bi se u njoj provodio.

"Nekakav opći zaključak bi bio da djeca definitivno prepoznaju nasilje te da većina ispitanika smatra da nasilje ipak nije način na koji se rješavaju problemi", rekla je Matejčić, dodajući kako su ispitanici upozorili da se nasilje ne kažnjava, da su veći "frajeri" oni koji se potuku, da se na izlaske vikendom znaju nositi noževi te da se svađe i tučnjave uglavnom događaju između Srba i Hrvata.

"Djeca su rekla da nitko s njima o tome ne razgovara i da vide da se nasilnici ne kažnjavaju. Što se tiče ravnopravnosti spolova, njima je normalno da kod kuće sestre pomažu mamama, a braća tatama, ali kažu kako sigurno neće živjeti kao njihovi roditelji, to jest dječaci kažu kako neće dopustiti da njihove partnerice naporno rade, a oni se odmaraju", rekla je Sniježana Matejčić.

Istraživanje je provedeno od 23. ožujka do sredine rujna ove godine.

Po riječima Renate Odeljan iz Odsjeka maloljetničke delinkvencije i kriminaliteta na štetu mladeži i obitelji MUP-a RH, u zadnjih nekoliko godina u Hrvatskoj se čak smanjuje nasilničko ponašanje među mladima, ali zabrinjava 'tamna' velika brojka neprijavljenih kaznenih dijela međuvršnjačkog nasilja preko suvremenih tehnologija.

"Kada doznamo da je dijete žrtva međuvršnjačkog nasilja preko suvremenih tehnologija, provodi se kriminalističko istraživanje. Roditeljima je teško razumjeti da protiv onoga klasičnog bullynga koji vrlo često možemo susresti na društvenim mrežama kao što je primjerice facebook, a u sklopu kojega se djeca međusobno vrijeđaju i nazivaju pogrdnim imenima, policija ne može učiniti mnogo", istaknula je Odeljan . U tim je slučajevima, dodala je, policiji na raspolaganju samo preventivno odgojno i pedagoško djelovanje kroz razgovor s počiniteljima i njihovim roditeljima, što policija i čini.

Konferencija završava danas.

(Hina) xzdra ydd

An unhandled error has occurred. Reload 🗙