DC u današnjem priopćenju navodi da je člankom 82. stavak 3. Ustava jasno propisano da se odluka o izmjeni granica donosi dvotrećinskom većinom svih zastupnika u Saboru te poziva predsjednika Republike da, ako Vlada i dalje ustraje, reagira u skladu sa svojim ovlastima na ovakav, kako kažu, protuustavan čin vladajuće većine.
Poručuju i kako će, u slučaju da Sporazum o granici ipak bude potvrđen na takav neustavan način, u skladu sa svojom odgovornošću oporbene parlamentarne stranke, podnijeti tužbu Ustavnom sudu, radi proglašenja takvog akta ništavnim.
Zgroženi, kako navode, bezobzirnim pokušajima gaženja po temeljnom zakonu ove države, u DC-u izražavaju bojazan da bi nakon takvog kršenja izrijekom normirane i svakom razumljive nedvosmislene ustavne odredbe moglo uslijediti kršenje i nekih drugih ustavnih odredbi.
Osvrću se i na službeno objašnjenje Vlade da je riječ o običnom potvrđivanju već postojećeg tehničkog rješenja, a ne izmjenama granice, te podsjećaju kako je ekspertno povjerenstvo, predvođeno Nikom Kapetanićem, utvrdilo da je 1974. prekrojena granica bez odluke Sabora, pa je tako utvrđena crta, na koju se poziva Sporazum, kako ističu, bez značenja.
Uvjereni smo da će Vlada na vrijeme odustati od političke ludosti i prepustiti vrhovnom predstavničkom tijelu u Hrvatskoj - Saboru da odluči o razgraničenju s BiH na ustavan način, zaključuje se u priopćenju koje je potpisala predsjednica stranke Vesna Škare Ožbolt.