FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Tadić: Važno da izbori potvrde europski put Srbije

Autor: ssai
BEOGRAD, 25. travnja 2012. (Hina) - Kandidat vladajuće srbijanske Demokratske stranke (DS) na predsjedničkim izborima, donedavni predsjednik Boris Tadić ocijenio je veoma važnim da skori izbori u Srbiji potvrde da građani žele nastaviti stabilnim putem ka EU koji podrazumijeva i nova ulaganja, pokretanje proizvodnje, otvaranje novih radnih mjesta i sigurnost koju to donosi građanima.

Tadić se, u jeku predizborne kampanje, oglasio u srbijanskom tisku iz Hannovera, javljajući se autorskim tekstom za beogradski dnevni list ''Press" sa Sajma tehnike i tehnologije, u kojem je istaknuo da je u Njemačkoj značajno poraslo zanimanje ulagača i da očekuje skori dolazak u Srbiju predstavnika najvećih njemačkih banaka, a potom i njemačkih tvrtki. Kako je istaknuo, njegovi susreti s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel i kineskim premijerom Wen Jiabaom bili su prilika da se naglasi važnost gospodarske suradnje triju zemalja.

''Također, iznimno je važno da u Srbiju dolaze ulagači iz najvećih svjetskih gospodarstava kao što su Njemačka, Austrija, Italija i druge. Dolazak svake velike kompanije u Srbiju jasan je znak i svima ostalima da je Srbija dobra destinacija. To je znak i kompanijama iz drugih dijelova svijeta, iz Azije primjerice, jer i njima dolazak velikih iz Europe ulijeva povjerenje i dokaz je da će i njihove investicije biti sigurne, uspješne i profitabilne'', naveo je Tadić.

Tadićeve riječi upućene iz Hannovera nadovezuju se na poruke koje DS i njeni koalicijski partneri upućuju ovih dana obilazeći gradove po Srbiji u predizbornoj kampanji uoči predsjedničkih, parlamentarnih, pokrajinskih i lokalnih izbora u Srbiji koji će se održati 6. svibnja.

Predizborna kampanja uglavnom je, kada je riječ o većini stranaka i koalicija te predsjedničkih kandidata, usmjerena na gospodarske teme i životni standard građana, pri čemu se u predizbornim obećanjima većine stranaka Europska unija često spominje kao kontekst u kojem se može ostvariti bolji životni standard.

Tadić je u nedavnom razgovoru za beogradske ''Večernje novosti'' istaknuo kako su izbori prilika da se odluči o tome nastavlja li Srbija proces reformi za koje je dobila priznanja Europske komisije i Europskog vijeća, kao i prilika za nastavak politike koja dovodi ulagače i otvara nova radna mjesta. Po njegovim riječima, nema nikakvog jamstva u kojem bi pravcu Srbija išla ako bi pobijedila koalicija okupljena oko njegova glavnog konkurenta, Srpske napredne stranke (SNS) Tomislava Nikolića, jer, kako je ustvrdio, ''Nikolić danas govori sve suprotno od onog što je govorio jučer. Zato se i postavlja pitanje šta bi radio sutra''.

Nikolić, kandidat SNS-a za predsjednika Srbije, po posljednjim istraživanjima javnog mnijenja glavni je konkurent Tadiću za tu dužnost, dok se, kada je riječ o parlamentarnim izborima, najveća potpora građana predviđa upravo koaliciji okupljenoj oko SNS-a i koaliciji koju predvodi Tadićeva Demokratska stranka.

Nikolićev SNS, nastao je krajem listopada 2008. od nekadašnjih članova Srpske radikalne stranke (SRS) koji su stali uz bivšeg zamjenika predsjednika SRS-a Nikolića nakon njegova sukoba s čelnikom radikala Vojislavom Šešeljem.

Unatoč velikoj potpori glasača na koju, po istraživanjima, Nikolić i njegova stranka mogu računati, njihovi konkurenti često im zamjeraju nedosljednost u političkim stajalištima i nedovoljno jasna stajališta o odnosu prema EU i Kosovu. Među protivnicima Nikolića i njegove stranke ističu se Šešeljevi radikali, koji Nikolića smatraju izdajnikom te upozoravaju kako je on ''izdao Šešelja'' pa će ''izdati i Srbiju''.

S druge strane, Nikolić i njegovi koalicijski partneri u predizbornim nastupima prozivaju sadašnju vlast za korupciju i razne zlouporabe te najavljuju borbu protiv korupcije i kriminala, kao i mjere usmjerene na privlačenje stranih investicija i zapošljavanje građana.

Kosovo je kao tema znatno manje zastupljeno u obraćanjima stranačkih predstavnika, a pretpostavlja se da je razlog tome posebna osjetljivost spominjanja tog pitanja tijekom izborne kampanje.

Stranački predstavnici se u javnim nastupima uglavnom drže obećanja da nikada neće priznati neovisno Kosovo i da će se zalagati za poboljšanje položaja kosovskih Srba. Konkretniji je, po tom pitanju, za sada samo Boris Tadić, koji najavljuje pripremljeni plan u četiri točke za rješavanje kosovskog pitanja. Po njegovim riječima, plan obuhvaća novi status za sjever Kosova, zaštitu i status za crkve i manastire na Kosovu, posebna jamstva za Srbe u enklavama na Kosovu, kao i jamstva za imovinu Srba i Srbije na Kosovu.

Rezultati istraživanja javnog mnijenja srbijanske agencije Faktor plus, predstavljeni u ponedjeljak u Beogradu, pokazuju da bi 33,5 posto građana glasovalo za koaliciju koju predvodi Nikolićev SNS, dok je 28,3 posto kao svoj izbor navelo koaliciju oko Tadićevog DS-a. Na trećem je mjestu s 11,8 posto koalicija koju predvodi Socijalistička partija Srbije (SPS) na čelu sa sadašnjim ministrom unutarnjih poslova Ivicom Dačićem, a četvrta je, sa 6,2 posto, koalicija "Preokret", koju predvodi Liberalno demokratska partija (LDP) Čedomira Jovanovića.

Kada je riječ o predsjedničkim izborima, za Nikolića bi, po rezultatima istraživanja, glasovao 36,1 posto građana, za Tadića 35,7 građana, a treći je Dačić sa 11,3 posto.

(Hina) xdas ybr

An unhandled error has occurred. Reload 🗙