Podaci iz Ankete na razini triju statističkih regija pokazuju da je stopa anketne nezaposlenosti bitno ispod hrvatskog prosjeka u sjeverozapadnoj Hrvatskoj gdje je u četvrtom kvartalu prošle godine iznosila 8,9 posto, dok je u jadranskoj iznosila 14,4 posto, a u središnjoj i istočnoj Hrvatskoj čak 20,1 posto.
Tromjesečni podaci pokazuju da je najviša stopa anketne nezaposlenosti prošle godine u Hrvatskoj zabilježena u prvom kvartalu kada je iznosila 14,3 posto, da bi u drugom i trećem tromjesečju, s obzirom i na sezonsko zapošljavanje, pala na 13,5 posto u drugom te na 12,2 posto u trećem kvartalu.
Prema Anketi o radnoj snazi, koja se temelji na metodologiji Međunarodne organizacije rada (ILO), u četvrtom je tromjesečju prošle godine u Hrvatskoj bilo 238 tisuća nezaposlenih, što je 28 tisuća više nego u četvrtom tromjesečju 2010.
Broj i stopa nezaposlenih prema Anketi o radnoj snazi bitno se razlikuju od administrativnih izvora.
Po podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (HZZ) u četvrtom tromjesečju 2011. godine registrirano je 304 tisuća nezaposlenih, a stopa nezaposlenosti prema podacima administrativnih evidencija od 17,9 posto bitno je veća od stope anketne nezaposlenosti koja iznosi 13,9 posto.
U tom razdoblju prosječan broj nezaposlenih prema Anketi manji je za 66 tisuća od podataka Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.
Usporedba podataka također pokazuje da je, od ukupno 238 tisuća nezaposlenih prema Anketi, njih 199 tisuća ili 83,9 posto bilo prijavljeno službi za zapošljavanje, dok ostalih 16,1 posto anketno nezaposlenih nije bilo zainteresirano za prijavu službi za zapošljavanje.
Istodobno pak, od ukupno 304 tisuće registriranih u Hrvatskom zavodu za zapošljavanje, njih 104 tisuće ili 34,2 posto ne zadovoljava međunarodne kriterije nezaposlenosti.
Po podacima iz Ankete, stopa aktivnosti, odnosno postotni udio aktivnog stanovništva (radne snage) u radno sposobnom stanovništvu, u zadnjem je tromjesečju prošle godine iznosila 45,3 posto.
Naime, od ukupno 3,79 milijuna osoba starijih od 15 godina (radno sposobno stanovništvo), aktivno je bilo njih 1,72 milijuna, dok je više od 2,07 milijuna osoba neaktivno.
U četvrtom je kvartalu 2011. u Hrvatskoj bilo ukupno zaposleno milijun i 479 tisuća osoba, što je za 49 tisuća osoba manje nego u zadnjem kvartalu 2010. godine.
Stopa zaposlenosti (postotni udio zaposlenih u radno sposobnom stanovništvu) u četvrtom je tromjesečju 2011. iznosila 39,1 posto, dok je u istom razdoblju godine prije bila 40,5 posto.