Potpredsjednica Opačić istaknula je da je vlada "krenula s komunikacijom preko društvenih mreža" koju smatra najprimjerenijom mladima. Dostupnost informacija, dodala je, naš je interes, a potpisivanje povelje logičan je nastavak.
"Željeli smo poslati poruku da mladi nisu eksces iako se o njima najviše govori kada se dogodi neko ubojstvo i nasilje. Mladi imaju puno potencijala i puno ulažu u sebe, i mislimo da je i takav jedan sektor kao dio ministarstva poruka da želimo od mladih dobiti ono što je najvrednije - njihovo znanje i sposobnost", istaknula je Opačić.
Europska povelja o informiranju mladih iznimno je važna, a u mreži ERYICA je 29 zemalja potpisnica kojima se pridružila i Hrvatska, a koje se skrbe o mladim ljudima i izražavaju stajalište da žele poštovati standarde i kriterije informiranja mladih unutar Europe. Poenta su aktivni mladi u društvu, istaknula je članica Upravnog odbora ERYICA Sanja Vuković-Ćović.
Direktor Europske agencije za informiranje i savjetovanje mladih Davide Capecchi istaknuo je da je informiranje mladih važno za ostvarivanje njihovih prava kako bi bili aktivniji u suočavanju s izazovima u društvu. Podsjetio je da projekt ERYICA u Hrvatskoj djeluje od 2008. te istaknuo da cijene doprinos Hrvatske.
Predsjednica Savjeta informativnih centara za mlade Svjetlana Marion rekla je da svrha kampanja koje provode osvijestiti mlade o njihovim pravima na informiranje jer samo tako mogu donositi kvalitetne i pravodobne odluke.
Povelja je potpisana u sklopu konferencije "Informacija - uPRAVO sad! - mladi pitaju", koju su organizirali Ministarstvo socijalne politike i mladih i Zajednica informativnih centara za mlade.