Na londonskom je tržištu cijena barela sirove nafte bila viša 79 centi i iznosila je 123,93 dolara, nakon što je nakratko dosegnula i 124,2 dolara. Na američkom je tržištu bila u plusu 43 centa i iznosila je 105,78 dolara.
Analitičari i trgovci smatraju da je blago poskupljenje rezultat ocjene ulagača da su cijene previše pale nakon razočaravajućih podataka iz Kine i eurozone.
"Svjedoci smo općeg rasta cijena roba nakon jučerašnjeg pada, nije riječ samo o nafti već i o baznim metalima, i to u sklopu opće stabilizacije na tržištu", rekao je Carsten Fritsch iz frankfurtskog Commerzbanka.
"Možda neki smatraju da su cijene jučer previše pale i smatraju njihove niže razine prilikom za kupovinu, s obzirom na nastavljeni rizik u vezi s opskrbom", dodao je.
Reuters je anketom utvrdio da je svjetska opskrba naftom u ožujku smanjena za 1,2 milijuna barela dnevno, pod utjecajem građanskih nemira, nepovoljnih vremenskih prilika i tehničkih teškoća.
"Imali smo pesimistične vijesti početkom tjedna ali još su uvijek aktualne prijetnje poput Irana i drugih poremećaja u opskrbi", kazao je Tony Machacek iz londonskog Jefferies Bachea.
Tržišta su uglavnom ignorirala umirujuću poruku Međunarodne agencije za energiju IEA da je Saudijska Arabija spremna nadoknaditi smanjenu proizvodnju povezanu sa sankcijama zapadnih zemalja protiv Irana. Iz IEA-e su također poručili da još ne vide potrebu za posezanjem u strateške naftne rezerve.
Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) objavila je u međuvremenu na svojim internetskim stranicama da je cijena barela referentne košarice njezine nafte u četvrtak iznosila 121,79 dolara, što znači da se spustila za 1,12 dolara u odnosu na srijedu.