Centar za humanu politiku, čije je sjedište u Doboju, potvrdio je kako je tijekom dana entitetskom tužiteljstvu podnio kaznenu prijavu protiv Džombića i Tegeltije, ali i još nekih ministara, "zbog sumnje da su kao organizirana skupina počinili više kaznenih djela kada su planirali i odobrili isplatu iz proračuna nekoliko milijuna konvertibilnih maraka medijima, s ciljem podmićivanja, kontrole i ograničavanja slobode tiska i drugih sredstava javnog informiranja".
Centar za humanu politiku nevladina je udruga koja često objavljuje kritičke analize o stanju u RS i jedan je od rijetkih koja otvoreno ukazuje na propuste i probleme u funkcioniranju vlasti i probleme koje to stvara u svakodnevnom životu ljudi. Njihove kritičke analize često su citirane u medijima.
U udruzi smatraju kako su Džombić i ostali, dodjeljujući proračunska sredstva odabranim medijima, zapravo kanili uspostaviti kontrolu nad njima kako ne bi kritizirali rad entitetske vlade.
U protekle tri godine iz osiromašenog entitetskog proračuna za financijsku potporu medijima izdvojeno je oko sedam i pol milijuna eura. Od toga je oko dva milijuna eura donirano privatnim dnevnim i tjednim tiskovinama, poznatim po bliskim odnosima a entitskim vlastima i predsjednikom RS Miloradom Dodikom. Najveći dio tog iznosa izdvojen je za dnevne listove "Nezavisne novine" i "Glas Srpske" u vlasništvu Dodikova osobnog prijatelja Željka Kopanje.
Iz Centra za humanu politiku podsjećaju kako je prije dvije godine vlada RS ukinula pravo na subvencioniranje električne energije korisnicima najnižih mirovina i ostalim socijalno ugroženima te tvrde kako su proračunska sredstva, koja su ranije za to bila planirana, "preusmjerena za podmićivanje medija".
Od državnog i entitetskih parlamenata stoga je zatraženo da zakonom zabrane izravno ili neizravno proračunsko financiranje privatnih medija koje, kako se ističe, ima "isključivo koruptivne i antidemokratske nakane".