Stručnjaci Svjetske banke kao glavni razlog za to što su lijekovi značajno skuplji u BiH u odnosu na zemlje regije navode neučinkovit sustav utvrđivanja cijena i nabavke lijekova, prenosi list "Glas Srpske".
Izvješće Svjetske banke otkriva i da se cijene lijekova u dva entiteta značajno razlikuju kao i u deset županija unutar Federacije BiH.
"Republika Srpska ima više centraliziran sustav nabave s referentnim cijenama lijekova, tako da su cijene lijekova niže, a manja je i razlika u regijama. U Federaciji BiH je većina cijena lijekova uređena na netransparentan način unutar županija, što dovodi do značajnih razlika", precizira se u izvještaju Svjetske banke.
Prema analizi cijena deset od trinaest lijekova za kardiovaskularne bolesti su značajno skuplji u Federaciji BiH nego u Republici Srpskoj.
Svjetska banka je zbog toga predložila vlastima BiH da poboljšaju politiku nabave lijekova.
Kako stvari stoje u praksi pokazuju i podaci da se Republici Srpskoj na listi lijekova koji se izdaju na teret zavoda za zdravstveno osiguranje nalazi 256 lijekova, dok se istodobno u sarajevskoj županiji, koja u odnosu na ostalih devet županija u Federaciji BiH ima najdužu listu lijekova na teret zavoda, ukupno na toj listi nalaze 173 lijeka.