Priručnik, predstavljen u povodu obilježavanja Međunarodnog dana žena, 8. ožujka, izradile su ženske sindikalne grupe Saveza samostalnih sindikata Hrvatske, Nezavisnih hrvatskih sindikata i Hrvatske udruge sindikata, u suradnji s Uredom pravobraniteljice za jednakost spolova.
U istraživanju Međunarodne konfederacije sindikata provedenom prije nekoliko godina u 26 zemalja, Hrvatska je ušla među četiri zemlje u kojima je više od 30 posto žena svjedočilo i bilo izloženo uznemiravanju, istaknuto je na predstavljanju.
Kriza pojačava izloženost, smatraju sindikalistice, jer su žene u 90 posto slučajeva novg zapošljavanja zaposlene na određeno vrijeme i na nesigurnim radnim mjestima, a velik broj radi ih na crno pa su podložne ucjenama poslodavaca i kolega.
Žene, kako pokazuju rezultati anketa, odgovornima za uznemiravanje u najvećoj mjeri drže poslodavce, ali i sindikate. Upozoravaju da su poslodavci prema zakonu obvezni skrbiti o zaštiti radnika od uznemiravanja, a da su sindikati dužni prepoznati i reagirati na takve slučajeve.
Međutim, polovica anketiranih sindikalnih povjerenika smatra da zaštita od diskriminacije nije njihov posao.
To su, prema riječima predsjednika Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimira Severa, uznemirujući podaci koji govore da se o ugroženosti ženskog dostojanstva još uvijek govori pod velom nelagode i stida.
U danas predstavljenim uputama koje će uskoro biti tiskane, nabrojani su i opisani oblici ugrožavanja dostojanstva žena na radu kao i institucije i postupci za zaštitu dostojanstva, a upute su namijenjene sindikalnim povjerenicima, pravnicima i sindikalnom članstvu.
Krešimir Sever na današnjem je skupu ispred Nezavisnih hrvatskih sindikata, Saveza samostalnih sindikata Hrvatske i Hrvatske udruge sindikata svim ženama i radnicama čestitao Dan žena.