Iz sjedišta te organizacije u Sarajevu u srijedu je objavljeno priopćenje u kojemu stoji kako je kraljica Nur navela i podatak da svake godine bude registriran nestanak još 150 tisuća ljudi uslijed prirodnih nesreća i katastrofa.
Govoreći o rješavanju problema nestalih u zemljama-članicama Organizacije za sigurnost i suradnju u Europi (OESS), jordanska je kraljica na saslušanju pred američkim Helsinškim povjerenstvom upozorila kako se problemu nestalih još uvijek ne pridaje dovoljna pozornost unatoč njegovim ogromnim razmjerima, istaknuvši kao rijedak pozitivan primjer regiju zapadnog Balkana.
"Širom svijeta obitelji danas nemaju na raspolaganju pravne mehanizme kojima bi zatražili otkrivanje sudbina nestalih. Oni koji se usude tražiti odgovore u strahu su od odmazde vlasti koje i stoje iza nestanaka", izjavila je kraljica Nur.
Spominjući kao rijedak pozitivan primjer u postupku traganja za nestalima područje zapadnog Balkana, jordanska kraljica je ocijenila kako je u regiji na tom planu "ostvaren napredak bez presedana" jer je do sada identificirano do 70 posto od ukupno 40 tisuća nestalih i to zahvaljujući ICMP-u, lokalnim institucijama i naporima obitelji nestalih.
Taj je rezultat postignut zahvaljujući znanstveno utemeljenim metodama ekshumacije i identifikacije pronađenih posmrtnih ostataka, što je model koji valja primijeniti u svim sličnim slučajevima, sugerira ICMP.
Ta je organizacija utemeljena 1996. godine na summitu zemalja članica skupine G-7, a na poticaj tadašnjeg predsjednika SAD-a Billa Clintona.
ICMP je jedinstvena međunarodna organizacija koja u svojem mandatu ima isključivo rad na rješavanju pitanja nestalih osoba.