Delić je upozorio da je u Splitsko-dalmatinskoj županiji posebice izražena nezaposlenost u tzv. ženskim zanimanjima.
Trenutačno je u županiji evidentirano 5000 nezaposlenih osoba, pretežito žena, u administrativnim zanimanjima, a godišnje su potrebe za takvim zanimanjima između 200 i 300 osoba, rekao je Delić.
Po njegovim riječima, među nezaposlenim ženama najteže se zapošljavaju one u dobi iznad 40 godina jer su, kako je rekao, poslodavci izbirljivi.
Predsjednica Foruma žena splitskoga SDP-a Aida Batarelo izrazila je strah da bi s ulaskom Hrvatske u Europsku uniju (EU) žene pri zapošljavanju mogle biti 'meta izrabljivanja'.
Batarelo je upozorila i na sve češću pojavu da na rodiljni dopust, umjesto majke, odlazi otac jer se to, kako je objasnila, obiteljima više isplati, ali se, dodala je, i na taj način žene diskriminiraju.
Blanka Ćop iz udruge "Domine" istaknula je da je u Splitsko-dalmatinskoj županiji, posebice na otocima i u Dalmatinskoj zagori, izražen patrijarhalni način života u kojemu žene, kako je rekla, obavljaju 95 posto kućanskih poslova. A i poslodavci, dodala je, imaju patrijarhalni pristup te pri zapošljavanju žena pitaju koliko imaju djece i hoće li imati djece, sve kako bi se zaštitili od obveze prema ženama koje idu na rodiljni.
U raspravi je istaknuto da su žene prisiljene raditi "na crno" jer poslodavci žele izbjeći plaćanje poreznih obveza za zaposlenike.