Projekt Južni tok tako bi mogao preteći plan o Nabuccu kojim je Europa željela smanjiti svoju plinsku ovisnost o Rusiji planom da tim plinovodom dobiva plin iz Azerbejdžana i središnje Azije. Južni tok Rusiji omogućuje i da u dostavi plina zaobiđe Ukrajinu, s kojom je u prošlosti imala velikih problema na tom planu.
Trasa Južnog toka prema jugoistočnoj Europi mora proći kroz teritorijalno more Turske, zemlje koja također sudjeluje u projektu Nabucco.
"Želio bih zahvaliti vladi Republike Turske na odluci da dopusti izgradnju plinovoda južni tok u svojem gospodarskom pojasu", rekao je ruski premijer Vladimir Putin na svečanosti u Moskvi.
Bio je to neočekivani potez Turske, jednog od najvećih kupaca ruskog plina, koja je u studenome dala naslutiti da se okreće od Rusije kad je objavila da neće produžiti sporazum s ruskim energetskim divom Gazpromom oko monopola na izvoz šest milijarda kubičnih metara plina u Tursku svake godine.
Turski ministar energije Taner Yildiz u Moskvi je potpisao suglasnost za izgradnju Južnog toka, a predsjednik uprave Gazproma Aleksej Miller rekao je kako će ta tvrtka povećati količine plina u Turskoj za dvije milijarde kubičnih metara na godinu.
Južnim tokom trebalo bi se od 2015. na godinu u Europu dopremati 63 milijarde prostornih metara plina. Neki analitičari smatraju da za Rusiju taj projekt zapravo preskup, ali da njime kupuje utjecaj u Europi energetskim povezivanjem sa strateški važnim zemljama.