Po Basićevim riječima stečajni sudac Ćaleta treba razmotriti Kozinin podnesak.
Trgovački sud u Splitu nedavno je primio prijedlog Hrvatske narodne banke, Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka i likvidatora Credo banke za pokretanjem stečajnog postupka te banke u prisilnoj likvidaciji sa zahtjevom za određivanje mjera osiguranja.
Po primitku tog zahtjeva, kazao je danas Basić, sud je donio rješenje u kojem se osim imenovanja Kozine za stečajnog privremenog upravitelja predlažu i druge mjere.
"Ovim rješenjem je stečajnom privremenom upravitelju (Kozini) data dužnost da zaštiti i održi imovinu Credo banke te ispita postoje li razlozi za otvaranjem stečajnog postupka", kazao je Basić danas za Hinu.
Također je rekao kako se ovim rješenjem "zabranjuje raspolaganje imovinom Credo banke u prisilnoj likvidaciji.
"Ovim rješenjem se zabranjuje određivanje i pokretanje ovrhe i osiguranja u vezi Credo banke, a zabranjuje se i isplata s računa banke", istaknuo je Basić.
Zbog utvrđenih bitnih nezakonitosti u poslovanju i neprovođenja mjera koje im je radi otklanjanja utvrđenih nepravilnosti naložila središnja banka, Savjet HNB-a je na svojoj izvanrednoj sjednici 22. studenog odlučio oduzeti odobrenje za rad splitskoj Credo banci. Savjet HNB-a je tada donio i odluku o pokretanju prisilne likvidacije Credo banke, koju provode likvidatori imenovani od strane Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka.
Šest dužnosnika Credo banke, osumnjičenih za zloporabe u gospodarskom poslovanju, najprije je bilo uhićeno 10. prosinca da bih dva dana poslije bili pušteni na slobodu.
Predsjednik Uprave Credo banke Šime Luketin, članovi Uprave Marko Vuković i Mate Mišić, te vlasnici banke Boris Barač, Mirko Vuković i Vibor Barač su osumnjičeni da su zloporabom položaja i zloporabom u gospodarskom poslovanju napravili materijalnu štetu u iznosu od 250 milijuna kuna.