FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Obama se sastao s Malikijem

Autor: dhai
WASHINGTON/ZAGREB, 12. prosinca 2011. (Hina) - Američki predsjednik Barack Obama sastao se u ponedjeljak u Bijeloj kući s iračkim premijerom Nurijem al-Malikijem uoči završetka povlačenja američkih vojnika iz Iraka, koje treba biti završeno do kraja ovoga mjeseca.

Obraćajući se novinarima nakon sastanka u Ovalnom uredu, Obama je rekao da kraj rata u Iraku znači novo poglavlje u odnosima SAD-a s Irakom, koje donosi "normalan odnos između dvaju suverenih naroda", prenosi CNN.

"To je ravnopravno partnerstvo, široki odnos koji će donijeti napredovanje u sigurnosti i ostvarenju težnji naših naroda", rekao je Obama. "To je povijesni trenutak. Rat završava, novi dan je pred nama, i nemojmo nikada zaboraviti one koji su zaslužni da imamo ovu priliku", dodao je.

Nakon konferencije za novinare, Obama i Maliki položit će vijence na Nacionalnom groblju u Arlingtonu, u predgrađu Washingtona.

NATO je u ponedjeljak objavio da iz Iraka do 31. prosinca povlači vojne instruktore za obuku. NATO je priopćio da "robusni pregovori" o produljenju NATO-ve misije za obuku nisu dali rezultata. Neriješeno pitanje bilo je davanje imuniteta inozemnim vojnicma od progona lokalnih vlasti, rekli su dužnosnici.

Istovjetan problem ranije se ispriječio u pregovorima između Obamine administracije i Malikijeve vlade o mogućnosti zadržavanja dijela američkih snaga u Iraku, poglavito onih namijenjenih obuci iračke vojske.

I Obama i Maliki imaju političke razloge za okončanje nazočnosti američke vojske. Obamino okončanje rata u Iraku odobrava 75 posto birača, uključujući 48 posto republikanaca, što mu može pomoći na predsjedničkim izborima 2012. Malikiju pak oporba predbacuje potporu stranoj vojnoj nazočnosti, što će nestati s američkim povlačenjem.

U devetogodišnjem ratu u Iraku poginulo je više od 4.400 američkih vojnika, a više tisuća je ranjeno.

"Rat je završen, a postrojbe dolaze kući", rekao je u ponedjeljak glasnogovornik Bijele kuće Jay Carney.

Neki analitičari strahuju od eskalacije nasilja u Iraku nakon povlačenja američkih vojnika, te da će smanjena američka prisutnost omogućiti Iranu da se poveća svoj utjecaj.

U ponedjeljak je u Iraku bilo 6.000 američkih vojnika u četiri američke vojne baze, prema riječima pukovnika Barrya Johnsona, glasnogovornika američkih snaga u Iraku.

(Hina) xdh ysb

An unhandled error has occurred. Reload 🗙