Aktivisti su bili u dva kaveza, između kojih je pisalo TE Plomin, a na crnim balonima CO2. Na velikom transparentu pisalo je "Ugljen? - Ne, hvala!".
Predsjednik Zelene akcije Tomislav Tomašević izjavio je kako "vlada sada službeno podupire stajališta EU-a o smanjenju emisija stakleničkih plinova za 20 posto do 2020., no to ostaje samo deklarativno jer u isto vrijeme potiče izgradnju termoelektrana na ugljen, poput one u Plominu koja nas gura u klimatski, financijski i energetski zatvor".
Rekao je da se u Durbanu od 28. studenoga do 9. prosinca održavaju globalni klimatski pregovori, tj. UN-ova konferencija o klimatskim promjenama gdje će se svjetske vlade pokušati još jednom dogovoriti o smanjenju emisija stakleničkih plinova kako bi se prosječan porast globalne temperature ograničio na 2°C te mjerama za ublaživanje posljedica klimatskih promjena. Sudjeluju i predstavnici civilnog društva među kojima i potpredsjednik Zelene akcije Luka Tomac.
"Iako je Hrvatska u globalnim razmjerima relativno malena država, već cijelo desetljeće ima negativnu sliku u svjetskoj okolišnoj javnosti zbog svojih klimatskih stajališta", ustvrdio je Tomašević. Rekao je da je Hrvatska najprije izbjegavala ratifikaciju Kyotskog protokola i bila jedna od zadnjih zemalja koja ga je ratificirala, a nakon toga se na svim klimatskim pregovorima pokušavala izboriti za olakšice koje bi joj omogućile povećanje umjesto smanjenja emisija stakleničkih plinova.
"Zbog takva stajališta hrvatsku su službenu klimatsku politiku osim Zelene akcije kritizirale i svjetske okolišne udruge, napose potkraj 2009. kad je Hrvatska na klimatskim pregovorima u Kopenhagenu dobila antinagradu svjetskoga civilnog društva 'Fossil of the Day'", rekao je Tomašević. Dodao je kako je vlada nedavno odustala od zahtjeva te povukla žalbu pri Tajništvu UN-ove Okvirne konvencije za promjenu klime te da sada "službeno podupire stajališta EU-a o smanjenju emisija stakleničkih plinova za 20 posto do 2020., a u isto vrijeme potiče izgradnju TE na ugljen".
Rekao je da novi dokument Europske komisije o smanjenju emisija ugljičnog dioksida predviđa smanjenje emisija CO2 za 80 do 95 posto u proizvodnji električne energije do 2050., pa bi u 2050. udio ukupnih emisija za Hrvatsku samo iz TE Plomin C bio od 40 do više od 100 posto od dopuštenog. "Ako Hrvatska izgradi termoelektranu na ugljen, morat ćemo plaćati penale zbog neispunjenih ciljeva za smanjenje emisija ili ćemo morati ranije zatvoriti termoelektranu, pa bi projekt postao neisplativ", istaknuo je Tomašević.