"Potopljeni otoci su otkriveni tijekom istraživanja u listopadu na dnu oceana u međunarodnim vodama, 1.600 km zapadno do Australije", navodi se.
Stijene sadržavaju fosile vodenih organizama plitke vode, što znači da su se te stijene nalazile u to doba na razini mora ili iznad njega, rekla je Jo Whittaker, geofizičarka sveučilišta u Sydneyu, jedna od znanstvenica te ekipe. Ona je dodala da stijene nisu rezultat podmorske vulkanske aktivnosti.
To otkriće će možda omogućiti bolje razumijevanje nestanka kontinenta Godwana od kojeg su nastali Australija, Antarktik i Indija prije 80 do 130 milijuna godina, precizirala je znanstvenica.
Ona se posebice želi baviti pomicanjem Indije prema sjeverozapadu, zatim prema sjeveru gdje je sjeveroistočna obala, koja je nekada bila pripojena Australiji, udarila u Euroaziju, pri čemu je nastala Himalaja.
"Znamo po prilici gdje su se ti kontinenti nalazili, ali ne precizno. Indijski ocean je dio najslabije istraženog oceanskog svijeta u tektonsko doba", rekla je Whittaker kako prenosi AFP.
Uzroci pješčanog kamena i granita su uzeti sa stijene jednog od "otoka" na dubini od 2.000 metara. Znanstvenici drže da bi mogli biti stari milijardu godina.
Te su stijene zatim uspoređene s uzorcima sa zapadne obale Australije, kako bi se odredilo mjesto gdje je puknuo kontinent. Ne može ga se usporediti sa stijenama Indije, jer je mjesto puknuća nestalo tijekom tvorbe Himalaje, objasnila je znanstvenica.
To je vrlo značajno otkriće, ističe geofizičarka. "Ne nalazimo svakog dana velike komade kontinenata na dnu oceana", rekla je.
Ona drži da bi uz druge podatke, to otkriće moglo promijeniti naše saznanja o tom dijelu svijeta i vremenu nastanka.