"Cilj nam je napraviti još bolju strategiju, a evaluacija postojeće strategije na znanstveno utemeljenim principima značajna nam je potpora jer želimo vidjeti gdje smo dobri, gdje loši i što moramo mijenjati", kazao je predstojnik Ureda za suzbijanje zlouporabe droga Dubravko Klarić u Tribinama Grada Zagreba.
Naveo je da u Hrvatskoj, nažalost, postoji duga tradicija zlouporabe droga, ali da također ne zaostaje ni suzbijanje zlouporabe droge pa danas, kaže, imamo dobro razvijen sustav - od represivnog poput policije i carine preko pravosuđa nadalje te je podsjetio i na dvije ovogodišnje značajne međunarodne akcije zapljene droge.
Voditelj Trimbosova tima Franz Trautmann naglasio je doprinos nacionalnog i županijskih povjerenstava za suzbijanje zlouporabe droga važećoj Nacionalnoj strategiji suzbijanja zlouporabe droga, ali i upozorio da između njih nema odgovarajuće koordinacije, a treba jasno definirati i tko je za što odgovoran. Sustav liječenja ovisnika je dobro razvijen, no treba poboljšati komunikaciju između sustava tretmana liječanja i represivnog sustava, smatra Trautmann.
Njegov kolega Bob Keizer pak dodaje kako treba što više koristiti dobre primjere iz prakse u liječenju i prevenciji ovisnosti, poboljšati koordinaciju kad je riječ o prevenciji ovisnosti u školama, a izuzetno važnim drži i financijsku transparentnost u provedbi projekata nacionalne strategije.
Klarić je istaknuo kako će podržati sve preporuke i nastojati ih ugraditi u novu nacionalnu strategiju suzbijanje zlouporabe droge, a podsjetio je i da je lani između Hrvatske i EU potpisan sporazum o sudjelovanju naše zemlje u Europskom centru za praćenje droga i ovisnosti o drogama, čime je formalizirana dugogodišnja suradnja s tom agencijom.
Po podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, lani je u Registru osoba liječenih zbog zlouporabe psihoaktivnih droga bilo ukupno registrirano 30.300 osoba, a broj osoba u tretmanu u sustavu zdravstva relativno je stabilan. Tijekom prošle godine na liječenju je ukupno bilo 7.550 osoba, od kojih je 1.180 na liječenju bilo prvi put (15,6 posto), što predstavlja najmanji udio novoliječenih osoba u proteklih 11 godina.